Artykuły

Czy NAC pomaga na trądzik?

Trądzik jest dolegliwością, która dotyka wielu osób. Zaczyna się najczęściej już u dzieci przed rozpoczęciem procesu dojrzewania i z czasem, u większości ludzi, spontanicznie ustępuje. Jednak około 5% osób nie ma takiego szczęścia, a trądzik utrzymuje się powyżej 25. roku i trwa nawet powyżej 50. roku życia. 

Trądzik najczęściej dotyka skóry na: 

  • twarzy
  • szyi
  • ramionach
  • klatce piersiowej
  • plecach

i przeważnie związany jest ze zmianami hormonalnymi, które rozpoczynają się przed okresem dojrzewania. 

Choć nie jest to choroba, która może zagrażać życiu, to jednak w związku z tym, że dotyka głównie obszarów odsłoniętej skóry, często związana jest z ogromnym dyskomfortem psychicznym oraz wstydem. Szacuje się, że trądzik jest najczęściej występującą chorobą skóry w Stanach Zjednoczonych. 

Mając na uwadze to, jak wielu osób dotyka trądzik oraz to, że są to głównie ludzie młodzi poddawani ogromnej presji pięknego wyglądu, nie może dziwić, że szukają oni każdego sprawdzonego sposobu do walki z nim. 

Wśród  domowych sposobów radzenia sobie z trądzikiem wymienia się często przestrzeganie właściwej diety. W tym przypadku powinna ona: ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych, zawierać odpowiednie ilości minerałów takich jak selen oraz cynk, właściwą ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A oraz E, a także kwasów omega-3 (EPA+DHA) oraz przeciwutleniaczy. 

To ostatnie wskazanie jest dla nas szczególnie cenne, gdyż nadmierne wytwarzanie wolnych rodników może odgrywać ogromną rolę w występowaniu stanów zapalnych. Ma to również znaczenie w przypadku powstawania stanów zapalnych skóry. 

Czy NAC pomaga na trądzik?

W związku z tym, że NAC nie występuje w przyrodzie, a ma wiele zastosowań w aspekcie naszego zdrowia, możemy przyjmować go w postaci suplementacji. 

N-acetylocysteina jest prekursorem aminokwasu L-cysteina, który ma ogromny wpływ na wytwarzanie glutationu, jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Jednak to nie koniec powiązań między możliwym pozytywnie wpływem NAC na stan skóry. Warto wiedzieć bowiem o tym, że już sama N-acetylocysteina jest także bardzo silnym przeciwutleniaczem. 

Czy jednak faktycznie przesłanek, suplementacja N-acetylocysteiną (NAC) może pomóc w trądziku? Na to pytanie wpadli również naukowcy, a co dla nas ważniejsze, postanowili sprawdzić to w eksperymencie przeprowadzonym na ludziach. 

NAC, trądzik i badania naukowe

W badaniu wzięło kilkudziesięciu młodych pacjentów.

Grupa nr 1 przyjmowała trzy razy dziennie tabletki zawierające 70 mg sylimaryny oraz przed snem krem do stosowania miejscowego. 

Grupa nr 2 wypijała dwa razy dziennie tabletkę musującą zawierającą 600 miligramów N-acetylocysteiny oraz stosowała wspomniany wyżej krem. 

Grupa nr 3 przyjmowała dwa razy dziennie tabletka zawierającą 100 mikrogram selenu i ponownie wykorzystywano krem. 

Stan skóry obserwowano w odstępach dwutygodniowych. Całość badania trwała osiem tygodni. Największą redukcję trądziku zaobserwowano w grupach, gdzie suplementowano sylimarynę oraz N-acetylocysteinę. Można powiedzieć, że poprawa następowała w prawie identyczny sposób. Po ośmiu tygodniach redukcja stanów zapalnych na twarzy spadła o ponad 50%!

Widzimy zatem, iż wyniki tego eksperymentu potwierdzają założenia teoretyczne, łączące nadmierny stres oksydacyjny i występowanie stanów zapalnych z nasileniem objawów trądziku. Podawanie różnego rodzaju przeciwutleniaczy może mieć wpływ na zmniejszenie negatywnego wpływu wolnych rodników na organizm, co może wiązać się z poprawą stanu skóry. 

Z przetestowanych w tym badaniu przeciwutleniaczy, najlepiej sprawdziły się sylimaryna oraz tytułowy NAC, czyli N-acetylocysteina.  Posługując się tym właśnie badaniem, możemy stwierdzić, że są mocne podstawy do odpowiedzi twierdzącej. NAC pomaga na trądzik!

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close