Artykuły

Czy podczas brania kreatyny można pić alkohol?

Alkohole, kiedy są nadużywane, nie tylko prowadzą do chorób, ale mogą również niweczyć starania w drodze do osiągnięcia pewnych wyznaczonych sobie celów jeszcze zanim pojawią się problemy ze zdrowiem. Dotyczy to celów zarówno krótko- jak i długoterminowych, a także dotyczących rozwoju w sferze zarówno intelektualnej, jak i fizycznej.

Etanol pod postacią różnych napojów negatywnie wpływa bowiem na komórki organizmu oraz na sposób, w jaki wykorzystywane są substancje odżywcze i związki aktywne biologicznie dostępne w pożywieniu, czy suplementach diety.

Działanie alkoholu na mięśnie

Etanol, czyli forma alkoholu przeważająca w napojach takich, jak wódka, whisky, gin, wino czy piwo, negatywnie wpływa na kondycję komórek w obrębie tak ważnych dla zdrowia i życia struktur w organizmie, jak mózg, wątroba, czy mięśnie. Jego metabolity wywołują uszkodzenia komórek oraz zakłócają przebieg przemian metabolicznych. Efektem tego jest osłabienie przewodnictwa nerwowego pomiędzy mózgiem a mięśniami, co przejawia się zaburzeniem zdolności do generowania maksymalnych skurczy, czy nawet pogorszeniem nastroju.

Ponadto regularne sięganie po alkohole destabilizuje systemy energetyczne związane z zaopatrywaniem pracujących mięśni w węglowodany oraz kreatynę, bowiem w metabolizm / wytwarzanie obu zaangażowana jest wątroba. To działanie alkoholu prowadzi do szybszego męczenia się podczas aktywności fizycznej, co często demotywuje i jest przyczyną zaniechania treningów.

Rola kreatyny w mięśniach

Kreatyna jest związkiem pochodzenia aminokwasowego, który wchodzi w skład fosfokreatyny niezbędnej dla intensywnej pracy mięśni szkieletowych. Potrzebna jest do zasilenia energetycznego pierwszych kilku / kilkunastu sekund wysiłku, czyli momentów w wielu dyscyplinach sportu kluczowych dla uzyskania jak najlepszego wyniku. Duże znaczenie ma zarówno w sportach wytrzymałościowych, jak i siłowych oraz mieszanych.

NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI MIKRONIZOWANY MONOHYDRAT
KREATYNY

Odpowiedni poziom konsumpcji kreatyny z codzienną dietą odgrywa ważną rolę w procesie regeneracji powysiłkowej. Przyspiesza powrót mięśni do gotowości do pracy i pozwala na uzyskanie lepszej kondycji. Osoby aktywne fizycznie z reguły nie są w stanie spożyć ilości kreatyny niezbędnych dla uzyskania wyników ergogenicznych wraz ze standardowymi produktami spożywczymi. Z tego względu każdy, kto dba o optymalizację swojej wydolności i poszczególnych parametrów związanych ze sprawnością fizyczną przynajmniej słyszał o suplementacji diety kreatyną.

Stosowanie kreatyny a picie alkoholu

Nadmiar alkoholu w diecie osłabia organizm na wielu płaszczyznach. Nie powinno się liczyć na to, że stosowanie suplementacji kreatyną uratuje przed destrukcyjnymi efektami upajania się etanolem. Nie zaleca się równoległego spożywania kreatyny oraz alkoholu, między innymi dlatego, że kreatyna sprzyja nawodnieniu, a alkohol prowadzi do odwodnienia, a takie beztroskie „mieszanie” w gospodarce wodno-elektrolitowej może dla niektórych osób być niebezpieczne.

Picie alkoholu podczas brania kreatyny jest nierozsądne zarówno z punktu widzenia zdrowotnego, jak i ekonomicznego. Kreatyna może za to być doskonałym wsparciem dla mózgu oraz mięśni po odstawieniu wszelkich napojów alkoholowych, zwłaszcza po długim okresie bez abstynencji.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close