Blog

Czy słodziki są bezpieczne?

Składnikiem wielu produktów Allnutrition są substancje słodzące. Pozwalają one na uzyskanie słodkiego smaku bez potrzeby zwiększania kaloryczności oraz bez narażania na wahania stężenia cukru we krwi. Pomimo, że w wielu badaniach udowodniono brak szkodliwości słodzików, wciąż są one tematem zainteresowania i troski o własne zdrowie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bliżej.

Czy słodziki mogą powodować raka?

Jest to dość szeroko rozpowszechniony mit, który nadal żyje na forach internetowych i w dyskusjach. Okazuje się, że rzeczywiście swego czasu otrzymano wyniki badań potwierdzające kancerogenność słodzików, jednak były to badania wykonane na gryzoniach. Warto nadmienić, że dawki wykorzystane w tych badaniach były tak wysokie, że na co dzień nie bylibyśmy w stanie zjeść takiej ilości produktów zawierających nawet zbliżonego stężenia substancji słodzących. Dodatkowo należy pamiętać, że metabolizm gryzoni jest całkowicie odmienny od ludzkiego i przekładanie wyników uzyskanych na szczurach na organizm ludzkim jest bardzo dużym niedopowiedzeniem. Oczywiście naukowcy nie pozostawili tej kwestii bez rozstrzygnięcia i przeprowadzili szeroko zakrojone badania z udziałem ludzi, które jednoznacznie rozwiały wszelkie wątpliwości i wykazały że substancje słodzące nie sprzyjają rozwojowi nowotworów.

Czy słodziki mogą zaburzać wydzielanie insuliny i powodować napady głodu?


Insulina to hormon wydzielany po spożyciu glukozy, który ma za zadanie obniżyć jej stężenie we krwi do fizjologicznych norm oraz ułatwić jej wniknięcie do komórek. Powstała hipoteza, że ze względu na słodki smak słodzików organizm może zostać „oszukany” i zareagować wydzieleniem insuliny pomimo braku spożycia glukozy. Ta sytuacja mogłaby niekorzystnie wpływać na naszą kontrolę apetytu, ponieważ jeśli insulina zostałaby wydzielona bez przyczyny, dochodziłoby do nadmiernego spadku stężenia glukozy we krwi co odczuwalibyśmy jako nagły napad głodu. Na szczęście również ta hipoteza została potwierdzona tylko u gryzoni, zaś u ludzi nie zaobserwowano aktywacji tego mechanizmu. Oznacza to, że spożycie słodzików nie wpływa negatywnie na naszą kontrolę głodu i sytości.

Czy słodziki mogą powodować tycie?


Taka hipoteza pojawiła się po opublikowaniu badań, w których ukazano że osoby z wyższą masą ciała spożywają większe ilości substancji słodzących. Problem w tym, że nie jest to badanie ukazujące związek przyczynowo-skutkowy tzn. nie udowadniają że to słodziki były głównym winowajcą pojawienia się nadmiernej masy ciała, a jedynie wskazują na zależność która może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być np. fakt, że osoby z większą masą ciała sięgają po słodycze bez cukru po to, aby w jego miejsce pozwolić sobie na dodatkową przekąskę, która wyrównuje uzyskany ujemny bilans kaloryczny i sprawia, że masa ciała takiej osoby się nie zmienia.

Hipotez można postawić wiele, jednak faktem jest  to, że spożycie słodyczy bez cukru w racjonalnych ilościach nie wpływa negatywnie na stan zdrowia i na masę ciała. Należy pamiętać jednak, że takie produkty powinny stanowić uzupełnienie zdrowej diety, a nie jej podstawę a korzystanie z nich powinno mieścić się w granicach rozsądku.

Źródła:
1. NTP REPORT ON THE TOXICOLOGY STUDIES OF ASPARTAME AND CARCINOGENICITY STUDIES OF ASPARTAME https://ntp.niehs.nih.gov/ntp/htdocs/gmm_rpts/gmm1.pdf
2. Renwick AG, Molinary SV. Sweet-taste receptors, low-energy sweeteners, glucose absorption and insulin release. Br J Nutr. 2010 Nov;104(10):1415-20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20619074?dopt=Abstract&holding=npg
3. P J Rogers, P S Hogenkamp, C de Graaf et al. Does low-energy sweetener consumption affect energy intake and body weight? A systematic review, including meta-analyses, of the evidence from human and animal studies. International Journal of Obesity (2016) 40, 381–394.

Tekst napisała: Magdalena Hajkiewicz – Wiem co jem

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close