Artykuły

Czy warto łączyć taurynę z kreatyną?

Taurynę i kreatynę łączą przynajmniej dwie cechy. Są to związki pochodzenia aminokwasowego, które budowane są m.in. przez metioninę, a także oba są charakterystyczne dla odzwierzęcych produktów spożywczych. Na tym jednak lista wspólnych właściwości się nie kończy.

Czym jest tauryna?

Tauryna to aminokwas, który organizm może wytwarzać z innych związków, lub dostarczany jest do ustroju wraz z pobieranym pokarmem. Szczególnie duże ilości tauryny w ciele znajdują się we krwi i mięśniach, jednak obecna jest również w mózgu, sercu i wątrobie oraz w nieco mniejszych ilościach w innych tkankach. Produktami spożywczymi bogatymi w ten aminokwas są głównie owoce morza oraz mięsa i podroby. Niskie poziomy tauryny obserwuje się w dietach wegan i wegetarian. Słabo syntetyzowana jest m.in. przez organizmy niemowląt oraz osób ze schorzeniami wątroby.

PRZECIWDZIAŁA OBJAWOM ZMĘCZENIA

Tauryna uczestniczy w metabolizmie kwasów żółciowych, co ma spore znaczenie dla zdrowia wątroby. Działa jako antyoksydant, przez co wykazuje potencjał przeciwzapalny. Bierze udział w regulacji osmotycznej komórek (ciśnienia płynów wewnątrz i zewnątrzkomórkowych) oraz w przewodzeniu sygnałów nerwowych i pobudliwości układu nerwowego. Suplementowanie diety tauryną sprzyja redukcji nadciśnienia tętniczego, czy objawów depresyjnych. Ponadto może pomagać sportowcom w osiąganiu lepszych wyników na treningach (głównie w dyscyplinach wytrzymałościowych).

Czym jest kreatyna?

Poziom zawartości kreatyny w organizmie, podobnie jak tauryny, zależny jest od wydajności jej syntetyzowania oraz od kompozycji diety. Najbardziej charakterystycznym miejscem występowania tego związku w ciele są mięśnie szkieletowe. Występuje jednak też w układzie nerwowym oraz narządach wewnętrznych. Pokarmowymi źródłami kreatyny są mięsa i ryby, zatem z deficytami tego związku najczęściej borykają się weganie.

Problem z codziennym jej konsumowaniem często dotyczy również sportowców, gdyż kreatyna jest jednym z najważniejszych elementów systemów energetycznych związanych z pracą mięśni. Z tego też względu uważana jest za związek ergogeniczny, istnieją liczne dowody naukowe na skuteczność jej działania w regenerowaniu powysiłkowym mięśni oraz poprawianiu wyników zarówno siłowych, jak i wytrzymałościowych. Coraz więcej mówi się również o roli kreatyny w kształtowaniu zdrowia mózgu i regulowania nastroju.

NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI MONOHYDRAT KREATYNY

Czy łączenie tauryny i kreatyny ma sens?

Oba omawiane związki z reguły w pożywieniu występują w swoim towarzystwie, a pod postacią suplementów diety uważane są za bezpieczne i dobrze tolerowane przez ludzi zdrowych. Wspólnie tauryna z kreatyną mogą wspierać kondycję fizyczną, oferując wzmocnienie zarówno przed-, jak i potreningowe, jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt ich kooperacji.

Otóż zaniżone poziomy zarówno tauryny, jak i kreatyny, obserwuje się u osób zmagających się z depresją. Może to wskazywać na ważne, uzupełniające się, funkcje obu związków w stabilizacji pracy układu nerwowego oraz nastroju. Na wyższą skuteczność połączenia kreatyny z tauryną niż stosowania ich z osobna, wskazano już w eksperymencie na modelu zwierzęcym.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close