Artykuły

Czy warto pić i stosować olej MCT?

Popularność diet niskowęglowodanowych nie spada od lat, stosowane są w formie autorskich programów np. diety Atkinsa, Dukana, czy Kwaśniewskiego oraz bazując na ogólnych zasadach ograniczających spożycie węglowodanów. Jednak jedna z takich diet niskowęglowodanowych szczególnie zyskuje na popularności wśród osób kształtujących sylwetkę, mimo iż kiedyś była stosowana głównie w celach leczniczych.

Dieta KETO dla zdrowia

Mowa o diecie ketogenicznej, obecnie nazywanej KETO, która zakłada obniżenie nie tylko poziomu węglowodanów, ale również białek na rzecz wyższego udziału tłuszczów. Celem tej diety jest zmobilizowanie organizmu do wytwarzania ciał ketonowych i przejścia w stan ketozy.

Dieta ta była stosowana głównie w leczeniu padaczki lekoopornej, migren, jednak współcześnie wykorzystywana jest również jako wsparcie leczenia onkologicznego, czy u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Dieta ketogeniczna również dla odchudzania

Obecnie coraz więcej osób stosuje diety wysokotłuszczowe, jednak coraz rzadziej w celach zdrowotnych i wsparcia leczenia, lecz głównie myśląc o redukcji masy ciała. Wiele osób przechodzi na tak restrykcyjny model żywienia, aby zrzucić zbędne kilogramy bez nieprzyjemnego uczucia głodu.

Jednak przestrzeganie tak ścisłego jadłospisu nie zawsze bywa łatwe zarówno pod względem dobieranych potraw, jak i możliwości organizmu do trawienia wysokich ilości tłuszczów.

Dlaczego olej MCT?

Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się olej MCT (medium-chaintriglycerides) zawierający średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które nie obciążają układu trawiennego w takim stopniu jak tradycyjne źródła tłuszczów bogate w długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, czyli np. oliwy, orzechy, masło. Do ich przyswojenia nie są wymagane lipazy oraz żółć, dzięki czemu mogą być absorbowane bezpośrednio z jelita do krwiobiegu.

Kolejnym atutem oleju MCT może być jego potencjalnie korzystny wpływ na tempo redukcji masy ciała. Badania wskazują, że zastąpienie części długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, olejem MCT może zwiększać utratę zbędnych kilogramów oraz wpłynąć na zmniejszenie łaknienia. 

ALLNUTRITION MCT KETO OIL

Jednym z takich preparatów, który można zastosować w dietach niskowęglowodanowych i nie tylko jest olej MCT marki ALLNUTRITION, który został pozyskany z nasion olejowca gwinejskiego. Produkt ten nie zawiera konserwantów, dodatków smakowych czy przeciwutleniaczy.

100% KOMPLEKS ŚREDNIOŁAŃCUCHOWYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH

100% składu tego preparatu to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w formie płynnej, które można wykorzystać w koktajlach, daniach głównych, popularnej kawie kuloodpornej czy spożyć bezpośrednio z łyżeczki.

Wraz ze wzrostem popularności diet z obniżoną zawartością węglowodanów, zmienia się i rozwija rynek suplementów i odżywek, które mogą ułatwić bilansowanie jadłospisów, oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia niedoborów. Jednym z takich preparatów jest właśnie olej MCT, który może stać się ogromnym wsparciem dla osób będących na tym modelu żywienia.

Materiał reklamowy.

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close