Artykuły

Czym różni się witamina D3 od witaminy D?

Witaminą D zbiorczo określa się dwa związki o niemal identycznej budowie i funkcjach, jednak występujących w produktach spożywczych różnego pochodzenia. Mowa tutaj o witaminach D2 oraz D3, czyli odpowiednio ergo- i cholekalcyferolu. Pierwsza z nich charakterystyczna jest dla grzybów i drożdży, natomiast ta druga pochodzi z odzwierzęcych produktów spożywczych oraz syntezy skórnej. Warto zwrócić uwagę jeszcze na to, że w skrócie witaminą D nazywa się również metabolit tego związku, 25-hydroksy witaminę D, czyli 25(OH)D, którego poziomy oznacza się w diagnostyce laboratoryjnej.

Witamina D3

Cholekalcyferol (D3) to najbardziej pożądana z żywieniowego punktu widzenia forma witaminy D. Jest to najsilniejszy aktywator receptorów dla omawianej witaminy, a aktywacja ta jest niezbędna do osiągania fizjologicznych efektów. Występuje głównie w takich produktach spożywczych, jak tłuste ryby morskie, oleje rybie, czy jaja. Witamina D pod postacią cholekalcyferolu najczęściej wykorzystywana jest do produkcji suplementów diety mających na celu uzupełnianie niedoborów oraz utrzymanie pożądanych poziomów na przestrzeni całego roku.

TERAZ WIĘCEJ WITAMINY D3 2000 W WIĘKSZYM EKONOMICZNYM OPAKOWANIU – 200 CAPS

Poza tym, że witaminę D3 można dostarczyć do organizmu z zewnątrz, jest jeszcze jedna możliwość na podniesienie jej poziomu. Jest to synteza wewnętrzna (endogenna), która odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych enzymów, ukształtowanych na przestrzeni milionów lat ewolucji. Pierwotne organizmy dzięki witaminie D chroniły się przed promieniowaniem UV, natomiast obecnie u ludzi kontakt tych promieni ze skórą wywołuje nie tylko działanie protekcyjne na zewnątrz, ale również szereg innych aktywności prozdrowotnych wewnątrz. Wymienia się tutaj przede wszystkim budowę kośćca, a także regulację hormonalną, odpornościową oraz nerwową.

Witamina D2

Ergokalcyferol (D2) to forma witaminy D ceniona głównie przez osoby na dietach roślinnych. Istnieje bowiem tylko jedno dobre źródło spożywcze witaminy D, które nie pochodzi od zwierząt. Co prawda nie jest to roślina, jednak z pewnością nie jest też zwierzęciem. Chodzi tutaj o grzyby, pośród których najpopularniejsze są np. boczniaki, shiitake, czy pieczarki. Chociaż witamina D2 nie jest tak dobrze wykorzystywana przez organizm, jak witamina D3, to w połączeniu z regularną ekspozycją na działanie promieni słonecznych można liczyć na utrzymywanie unormowanego poziomu tego związku w organizmie.

Poziom witaminy D w organizmie

Sformułowanie „badanie poziomu witaminy D” jest nieco mylne, gdyż w rzeczywistości sprawdza się tylko stężenie jednego z metabolitów tego związku. To jedno oznaczenie jednak wystarcza, aby określić, czy ktoś jest w grupie ryzyka wystąpienia niedoboru, co udokumentowano w wielu badaniach naukowych na przestrzeni ostatnich dekad. Najbardziej pożądane są odczyty w zakresach 30 – 50 ng / ml. Warto strzec się przed niedoborami, gdyż w dłuższej perspektywie wywoływać mogą krzywicę i osteoporozę, a także choroby metaboliczne, zapalne i nowotworowe. Coraz więcej mówi się również o roli tego w związku w kształtowaniu zdrowia psychicznego.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close