Artykuły

Czym są aminokwasy rozgałęzione?

Aminokwasy rozgałęzione zaliczane są do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem. Nasz organizm nie wytwarza ich sam.

Aminokwasy rozgałęzione – BCAA

Zaliczamy do nich:

 • leucynę,
 • izoleucynę,
 • walinę. 

Występowanie

Jak wspomniałem, wyżej wymienione aminokwasy rozgałęzione musimy dostarczać wraz z tym, co zjadamy. Logicznym jest więc, że musimy szukać ich w dostarczanych pokarmach.

Spójrzmy zatem na to, gdzie znajdziemy ich najwięcej.

Najlepsze źródła BCAA

 • mleko,
 • soja,
 • mięsa,
 • ryby,
 • jaja,
 • fasola,
 • orzechy
 • nasiona.

Wśród najlepszych (oraz przy okazji bardzo smacznych) źródeł aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) nie można pominąć wysokobiałkowych odżywek, które w prosty sposób pozwalają szybko uzupełnić Wasze ewentualne braki, wynikające z niedoskonałości diety.

Oczywiście w praktycznie każdym sklepie z odżywkami dla sportowców, znajdziecie również dedykowane preparaty zawierające wolne aminokwasy BCAA (w odróżnieniu od kompleksów białkowych). Poza tym, że z reguły są dostępne w innych smakach (często bardzo egzotycznych) niż odżywki wysokobiałkowe to, charakteryzują się tym, że Wasz organizm będzie mógł z nich skorzystać nieco szybciej.

Wystarczy spożyć je ( najczęściej około 10 g) dosłownie 20 minut przed treningiem, aby już podczas niego, mogły wspierać Wasz wysiłek sportowy oraz regenerację. Po treningu lepszym rozwiązaniem wydaje się szejk składający się z odżywki białkowej oraz aminokwasów EAA. (25g + 10 g)

A po co nam zatem BCAA?

Zastosowania

Aminokwasy rozgałęzione, a zwłaszcza jeden z nich – leucyna, potrafią w bezpośredni sposób pobudzać anabolizm Waszych mięśni, czyli sprawiać, że będą rosły. Oczywiście najlepiej połączyć je z treningiem siłowym oraz zapewnić, w przekroju całej diety, dostarczenie wszystkich aminokwasów (oraz innych makro- i mikroskładników).

Aminokwasy rozgałęzione spożywane przed i na treningu, w relacjach wielu osób, pomagają zmniejszyć potreningową obolałość mięśniową (DOMS). 

Jednocześnie pomagają naszemu organizmowi, oszczędzać mięśnie w trakcie treningu. To w konsekwencji może również przerodzić się w ich powiększenie. 

Na zadbaniu o odpowiednie spożycie BCAA, czy to ze źródeł pokarmowych, czy też z suplementów, skorzystają nie tylko osoby ćwiczące w siłowni, ale ogólnie wszyscy sportowcy, Zarówno wytrzymałościowcy, jak i uprawiający dyscypliny mieszane (np. piłka nożna). Dzięki nim będą mogli lepiej regenerować się pomiędzy treningami oraz korzystać z potencjalnych korzyści już na nich samych.

Kolejną ważną rolą, jaką przypisuje się aminokwasom rozgałęzionym jest wspomaganie odporności ciężko trenującego sportowca. Długotrwałe i o wysokiej intensywności treningi, mogą znacznie obciążyć Wasz układ immunologiczny. Jeśli połączycie to, na przykład z dietą redukcyjną, to stres, któremu poddany jest Wasz organizm, może okazać się zbyt duży. A to z kolei, może przerodzić się w stan chorobowy. 

Każdy, kto trenował będąc chorym wie, że te treningi nie przynoszą niczego dobrego, wręcz odwrotnie – utrudniają powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o sprawność naszego układu obronnego. Mogą w tym również pomóc aminokwasy rozgałęzione BCAA. 

Bibliografia:

Lyle McDonald The Protein Book A complete guide for the athlete and coach Lyle McDonald Publishing 2007

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close