Artykuły

Czym są boostery testosteronu?

Sądzę, że odbiorcami tego artykułu będą głównie mężczyźni, ale może i panie, dbające o swoich panów zechcą poszerzyć swoją wiedzę. Któż bowiem z nas nie chciałby żyć wiecznie, zachowując przy tym pełną sprawność fizyczna i intelektualną…? 

Niestety świat nie jest w ten sposób urządzony… Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby starać się wspomagać zdolności naszego organizmu. 

Jednym ze sposobów, który powinni rozważyć mężczyźni zwłaszcza ci, których młodość właśnie przemija, albo już przeminęła, jest włączenie do swojej suplementacji produktów popularnie zwanych boosterami testosteronu. Jak sama nazwa wskazuje, głównym ich zadaniem jest zwiększenie możliwości naszego organizmu, w aspekcie wytwarzania większej ilości testosteronu. 

Spójrzmy jednak wpierw, jak na przestrzeni lat nasz organizm radzi sobie z tym zadaniem. W rozważaniach pominę okres dziecięcy i wczesnej młodości. 

Testosteron na przestrzeni lat

U większości młodych mężczyzn produkcja testosteronu osiąga swoje maksimum między 17. a 18. rokiem życia. To właśnie wtedy z chłopców, rodzą się mężczyźni!  Niestety na tym świecie nic, co dobre nie trwa wiecznie. Podobnie jest z produkcją testosteronu u mężczyzn. 

Pomiędzy 18. a 30. rokiem życia zdrowy mężczyzna utrzymuje produkcję testosteronu na najwyższych obrotach. 

Niestety około 30. roku życia jego produkcja zaczyna spadać… Nie jest to może zawrotne tempo, jednak spadek o około 1% co rok, będzie niestety kumulatywny… 

I tak po upływie kolejnych 15. lat, nasz statystyczny mężczyzna będzie wytwarzał już o 15% mniej testosteronu, niż w okresie swojej młodości… 

Jest więc czym się martwić…

Jeśli obserwujesz u siebie kilka z niżej wymienionych objawów, a Twoja młodość powoli się kończy, rozważ sensowność włączenia boosterów testosteronu do swojej suplementacji. 

Symptomy mogące świadczyć o brakach w produkcji testosteronu

Wybrane niepokojące oznaki:

 • niskie libido,
 • zmniejszona częstotliwość występowania porannych erekcji,
 • mniejsza zdolność do utrzymania erekcji,
 • apatia,
 • brak motywacji do działania,
 • ciągłe zmęczenie (mimo zapewnienia odpowiedniej ilości głębokiego snu),
 • problemy z budowaniem masy mięśniowej, ale takie realne, gdyż w opinii każdego z nas, mięśnie zawsze rosną za wolno.

Jeśli jesteś zdrową osobą po trzydziestce, może warto powoli szukać najlepszego boostera testosteronu dla siebie…?

Co znajduje się typowym boosterze testosteronu?

Nie ma jednej odpowiedzi no to pytanie, gdyż producenci suplementów z całego świata, prześcigają się w tym, aby móc z coraz większą skutecznością, wspomagać zdrowie mężczyzny, dotkniętego “problemem w wieku”. 

Składy boosterów testosteronu mogą również znacząco różnić się w zależności od regulacji prawnych występujących na danym rynku. To, co jest dopuszczone do sprzedaży w jednym kraju, może być zabronione (z różnych względów) w innym… Dlatego zawsze, szukając idealnego suplementu dla siebie, warto brać pod uwagę wyłącznie kraj, w którym się znajdujesz. 

Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę założyć, że w większości boosterów testosteronu znajdziecie przynajmniej jeden, ale stawiam, że więcej, składnik (bądź ekstrakt roślinny) wymieniony niżej.

Najczęściej spotykane składniki boostera testosteronu to:

 • cynk,
 • kozieradka,
 • buzdyganek naziemny/ tribulus,
 • kwas d-asparaginowy (DAA),
 • ashwagandha,
 • bor,
 • pokrzywa indyjska,
 • żeń-szeń,
 • magnez (czasami w formie ZMA),
 • imbir.

Jak wspomniałem, tę listę można w znaczący sposób wydłużyć a kolejność, w jakiej ją tworzyłem nie ma przełożenia na “moc” danego składnika.

Jestem młody, czy powinienem brać boostery testosteronu?

Jeśli jesteś zdrową osobą, to Twój organizm produkuje tyle testosteronu, ile może. 

Jeśli jednak podejrzewasz, że wytwarzasz za mało testosteronu, a co powinno wzbudzić Twój niepokój, warto skonsultować to z lekarzem. A jeśli problem występuje, to jest to bardzo bezpieczna sposób. 

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close