Artykuły

Ekstrakt z bambusa – właściwości i działanie

Bambusy są trawiastymi roślinami o zdrewniałych łodygach charakterystycznymi dla Chin, Indii oraz ogólnie terenów Wschodniej Azji. Osiągają pokaźne rozmiary i charakteryzują się wielokierunkowym potencjałem – zarówno przemysłowym, jak i odżywczym. Istnieje ponad 1400 gatunków bambusów, jednak tylko około 100 z nich wykorzystuje się do celów spożywczych i prozdrowotnych.

Właściwości pędów bambusa

Jednym z najcenniejszych z punktu widzenia wykorzystania przez ludzi elementów bambusa są jego pędy. Stosowanie ich cieszy się bardzo długą tradycją, a wzmianki o nich pojawiały się w dawnych księgozbiorach zarówno medycznych, jak i kulinarnych. Świeże pędy bambusa charakteryzują się jędrnością i chrupkością oraz unikalnym, słodkim smakiem. W krajach poza azjatyckich najczęściej dostępne są jednak w formie przetworzonej. Do najpopularniejszych form utrwalania pędów bambusa zalicza się suszenie, fermentację, konserwowanie, czy solenie. Pędy bambusa doceniane są także ze względów odżywczych – zawierają niewiele tłuszczu oraz stosunkowo sporo białka, składników mineralnych, czy witamin oraz błonnika.

Działanie prozdrowotne ekstraktu z bambusa

W tradycyjnym ajurwedyjskim lecznictwie pędy bambusa wykorzystywane były w terapii zaburzeń układu oddechowego. Również dawna chińska medycyna o nim wspominała – tam stosowano ją m.in. w przyspieszaniu gojenia ran oraz wrzodów. Wyniki badań przeprowadzonych w czasach bliższych obecnym wydają się dostarczać dowodów na temat działania przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego, przeciwcukrzycowego, antyoksydacyjnego, przeciwzapalnego i przeciwbólowego, a także wspierającego leczenie ran.

Do innych cennych właściwości skrzypu zalicza się działanie ochronne w infekcjach układu moczowego, działanie diuretyczne i wspierające terapię chorób serca, a także chorób skóry. Ponadto związki aktywne biologicznie czynne w omawianej roślinie sprzyjać mogą relaksacji naczyń krwionośnych, wykazywać aktywność antybakteryjną, a także neuroprotekcyjną.

Nutrikosmetyk o działaniu pielęgnacyjnym – zawiera ekstrakt z bambusa

Bambus w diecie

Bambus najczęściej dostarczany jest do organizmu w postaci zakonserwowanej, jako element dań kuchni azjatyckiej. Coraz częściej jednak ekstrakt z tej rośliny wykorzystywany jest jako dodatek funkcjonalny do potraw, środków farmaceutycznych i nowoczesnych produktów o zastosowaniu dietetycznym.

Największe jednak ilości związków bioaktywnych  z bambusa dostarczyć można do organizmu za pośrednictwem suplementów diety. Zawierają one wysokie, ustandaryzowane dawki, które nie ulegają obniżeniu na skutek obróbki termicznej, czy przechowywania (jak ma to miejsce w przypadku świeżych produktów spożywczych) i mogą być niemal w pełni wykorzystane przez organizm.

Związkiem chemicznym, na który zwraca się dużą uwagę w suplementach diety zawierających ekstrakt z bambusa, jest krzemionka. Korzystnie może ona wpływać na stan tkanek łącznych w organizmie, gdyż m.in. sprzyja syntezie kolagenu, czy wchłanianiu wapnia dostarczanego z pokarmem. W związku z tym ekstrakt z bambusa często pojawia się w produktach nakierunkowanych na optymalizację stanu takich tkanek jak skóra, stawy, czy włosy i paznokcie.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close