Artykuły

Elektrolity i witaminy na kaca

Kac to dolegliwość, na którą składa się szerokie spektrum czynników. Zatrucie aldehydem octowym, który powstaje po „strawieniu” alkoholu, odwodnienie wywołane działaniem moczopędnym alkoholu, czy w końcu krótki sen to niektóre z nich. Dodatkowo istnieją czynniki zwiększające wymiar negatywnych skutków ubocznych upicia. Na przykład taniec czy spożywanie wysokoprzetworzonej żywności bogatej w cukry i sól również mogą mieć swój udział w kreowaniu złego samopoczucia o poranku. Na szczęście kac może być w pewnym stopniu złagodzony za pomocą preparatów o działaniu odżywczym.

Elektrolity na kaca

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, do których dojść może na skutek spożywania alkoholu, są jedną z przyczyn, dla których o poranku wygląda się nieco szczuplej. Częściowo spowodowane jest to wzmożonym wydalaniem moczu, a częściowo czynnikami dodatkowymi, takimi jak taniec. Warto jednak wiedzieć, że ten szczuplejszy wygląd jest złudny, gdyż w rzeczywistości jest to stan odwodnienia, który niekorzystnie działa na komórki i całe tkanki w organizmie.

Z moczem oraz potem wydalane są sód i chlor, oraz potas i magnez, zatem dojść może do zawrotów i bólu głowy, osłabienia nerwowo-mięśniowego, czy problemów z koncentracją. Podstawowym środkiem w zapobieganiu oraz leczeniu kaca i związanego z nim odwodnienia są zatem elektrolity. Preparaty elektrolitowe zazwyczaj wzbogacane są w glukozę, gdyż wspomaga ona przyswajanie elektrolitów z przewodu pokarmowego. Niekiedy znajdują się w nich również witaminy.

ELEKTROLITY W POSTACI PYSZNYCH, MUSUJĄCYCH TABLETEK O SMAKU POMARAŃCZY

Witaminy na kaca

Witaminą, która ma największe znaczenie z punktu widzenia terapii kaca, jest witamina C. Pełni ona silne funkcje antyoksydacyjne, co ma duże znaczenie z punktu widzenia łagodzenia skutków toksycznego działania alkoholu na komórki w tkankach. Największymi zagrożeniami dla komórek jest aldehyd octowy, który powstaje podczas metabolizowania alkoholu etylowego, a także alkohol metylowy, którym skażone są niektóre napoje alkoholowe. Są one niebezpieczne nie tylko dla komórek wątroby, ale również w obrębie układu nerwowego.

Kolejne witaminy, których poziomy mogą ulec redukcji na skutek picia alkoholu, to niektóre witaminy z grupy B. Szczególnie zwraca się tutaj uwagę na witaminę B1 (tiaminę), B3 (niacynę), B6 (pirydoksynę) oraz B9 (kwas foliowy). O ile jedna impreza alkoholowa nie powinna mocno osłabić stanu odżywienia witaminami z grupy B, tak przy regularnym piciu bardzo często obserwuje się niedobory tych związków.

Inne metody leczenia kaca

Nie tylko elektrolity i witaminy mogą być pomocne na kacu. Ból w pewnym stopniu ograniczyć można na przykład przy zastosowaniu kannabidiolu (CBD). Osłabienie oraz lenistwo ograniczyć można z kolei za pomocą różeńca górskiego, czy alfosceranu choliny (alpha-GPC).

Różeniec zawiera związki, które mogą wpływać na poziomy serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny, które odpowiadają za wzrost poczucia satysfakcji, motywacji oraz mobilizacji do działania, natomiast alfa-GPC pobudza pracę mózgu i mięśni poprzez nasilenie produkcji neuroprzekaźnika zaangażowanego w procesy pamięciowe, czy skurcze mięśni, czyli acetylocholiny. Dodatkowo alpha-GPC uczestniczy w ochronie wątroby.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close