Artykuły

GABA pomaga na nerwice i w walce z depresją?

Depresja, niegdyś wstydliwa choroba, leczona była kontrowersyjnymi metodami, jak lobotomia – za zgłębianie tej metody Antonio Egas Moniz  otrzymał w 1949 roku nagrodę Nobla. A polegała ona na wywierceniu w czaszce chorego dwóch otworów w celu rozłączenia połączeń nerwowych między płatem czołowym, a międzymózgowiem.

Na szczęście takie praktyki można spotkać już tylko na kartach podręczników historii, a medycyna i metody leczenia zaburzeń psychicznych dokonały ogromnego przeskoku ku lepszemu.

Czym z definicji jest depresja oraz nerwica

Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa depressio, czyli głębokość, lub deprimere, czyli przygniatać. Jest to grupa zaburzeń psychicznych, występujących przy chorobach afektywnych. Głównym objawem jest obniżenie nastroju chorego, zaburzenia snu. Objawów jest tak samo dużo, jak rodzajów zaburzeń depresyjnych przez co mogą być trudne od razu do zdiagnozowania.

Zaburzenia nerwicowe, nazywane także nerwicą to zaburzenia psychiczne o różnych objawach (fobie, natręctwa, lęk, niepokój), z których chora osoba zdaje sobie sprawę.

Obydwie choroby są poważnymi zaburzeniami i jeżeli mamy podejrzenie wystąpienia u siebie, czy bliskiej osoby, należałoby oczywiście od razu zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty.

Jakie suplementy mogą pomóc?

Leczenie warto wspomóc także suplementacją dedykowanymi preparatami. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpią one leków przepisanych przez lekarza, a mają za zadanie wspierać organizm w walce z tymi schorzeniami.

Jednym z takich suplementów jest GABA. To kwas gamma-aminomasłowy. Aminokwas niebiałkowy. Występuje naturalnie w mózgu. Pełni funkcję neuroprzekaźnika hamującego. Jednym z jego zadań jest zmniejszenie pobudzenia organizmu. Spełnia to blokując zbędne impulsy nerwowe. Działa on uspokajająco, relaksująco , wpływa na zmniejszenie niepokoju i stresu.

Badania wskazują, że podnosi poziom impulsów elektromagnetycznych w mózgu – fal alfa – nazywanych także falami Bergera. Dodatkowo zapobiega on zaburzeniom snu, wpływa na wyciszenie,  pomaga szybciej zasnąć, poprawia także długość fazy głębokiej snu oraz jego jakość. Działanie tego preparatu jest dość szerokie, dzięki czemu osoby narażone na stres, który powoduje powstawanie choroby mogą znaleźć w tym suplemencie silnego sprzymierzeńca.

GABA może być suplementem pomagającym wejść w stan relaksu, wyciszenia, co może mieć duże znaczenie podczas walki z nerwicą lub depresją. Dodatkowo jej działanie związane z fazą nocnego odpoczynku powinno przynieść efekty w postaci lepszej regeneracji organizmu.

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close