Artykuły

Jak długo można brać kreatynę?

Kreatyna to związek znany i wykorzystywany w sportach sylwetkowych i wyczynowych od kilkudziesięciu lat. Nic w tym dziwnego – nie tylko wspomaga przyrost masy mięśniowej, ale także zwiększa efektywność treningu i wykazuje szerokie działanie prozdrowotne. Niestety, niektóre ze starych przekonań, które już dawno straciły na aktualności, powielane są nawet obecnie. Dlatego w niniejszym tekście postaramy się odpowiedzieć na kilka nurtujących pytań. 

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, głównie przez osoby początkujące, jest następujące – jak długo można brać kreatynę? Niestety odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż myślisz.

Cykl kreatynowy – okresy suplementacji przerywane okresami przerwy

Przez wiele lat jedynym słusznym sposobem przyjmowania kreatyny był tzw. cykl, który zakładał suplementację z okresami przerwy. Zazwyczaj okresy suplementacji i przerwy trwały 4-8 tygodni, a ciągłe przyjmowanie kreatyny uważane było za szkodliwe. Dodatkowo, stosowanie kreatyny w cyklach miało zapobiec wytworzeniu się tolerancji i podtrzymaniu jej pozytywnego oddziaływania na organizm. Ostatnio jednak coraz więcej sportowców suplementuje kreatynę przez cały rok, nie stosując okresów przerwy.

monohydrat

Czy suplementacja kreatyny w sposób ciągły ma sens?

Ciągła suplementacja kreatyny może wydawać się kontrowersyjna, okazuje się jednak, że dawny dogmat został obalony. Z wielu publikacji naukowych wynika jasno, że podczas stałej suplementacji kreatyny nie wytwarza się tolerancja. Nawet po roku suplementacji, kreatyna w dalszym ciągu wykazywała pozytywne efekty, zwiększając siłę i stymulując budowę tkanki mięśniowej.

Czy można jednoznacznie określić, która suplementacja jest lepsza – ciągła czy w cyklu? Niestety, nie ma prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Obie formy suplementacji są jednak w pełni bezpieczne i wykazują szereg efektów. Wybór metody zależy więc od indywidualnych upodobań trenującej osoby oraz stanu jej zdrowia.

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close