Artykuły

Jak długo trzeba czekać na efekty treningów na siłowni?

Jest to bardzo często zadawane pytanie, które pada z ust osób rozpoczynających swoją przygodę z siłownią. Każda osoba rozpoczynająca treningi chcę jak najszybciej widzieć efekty swojej pracy. To oczekiwanie nie jest ograniczone wyłącznie do początkujących adeptów siłowni.

Dopiero osoby najbardziej zaawansowane do końca akceptują fakt, że na efekty należy poczekać, a przygoda z siłownią, w wielu przypadkach, jest przygodą na całe życie.

Spójrzmy jednak na to zagadnienie okiem osoby początkującej. 

Dobry początek 

Praktycznie wszyscy rozpoczynający walkę z ciężarami w siłowniach znajdują się w najlepszym możliwym momencie, aby najszybciej zobaczyć efekty swojej pracy. 

Im jesteś bowiem bardziej zaawansowany, tym trudniej zaobserwować efekty i tym więcej wysiłku musisz w to włożyć.

To bardzo dobrze, że osoby początkujące najszybciej zobaczą postęp.  Gdyby bowiem na początku swojej kariery sportowej od razu stanęli pod ścianą, a na efekty musieliby czekać wiele miesięcy, do fazy choćby średniozaawansowanej awansowałoby bardzo niewiele osób. 

Mimo tego, że początkujący są w tak uprzywilejowanym miejscu, bardzo charakterystyczny jest trend zauważalny rokrocznie w prawie każdej siłowni.

Sezonowcy…

Kończy się lato, mamy początek września i obserwujemy w siłowniach “wysyp nowych twarzy”. W tym bowiem czasie, wiele osób zachęconych widokiem wspaniałych mięśni, tak często widzianych na plażach nad jeziorami i morzem, pragnie również, w zdecydowany sposób, poprawić swoją sylwetkę. 

I pojawia się w siłowni. 

Ten trend ściągania nowych osób przedłuża się o październik, gdy dołączają studenci z tą samą myślą.  Jednak dwa miesiące do przodu i już nie widać 95% tych nowych twarzy… 

Dlaczego tak się dzieje? Czy to wina braku postępów?

Niekoniecznie!

Najczęściej jest to spowodowane dodatkowymi obowiązkami, gdy siłownia spada na dalszy plan. 

Drugim elementem, który wpływa na zniechęcenie nowych adeptów siłowni, faktycznie może być brak postępów. 

W takim przypadku atleta mówi do siebie, patrząc w lustro:

“spędziłem tyle godzin na siłowni, wylałem tony potu, a efektów jak nie widać, tak nie widać…”. 

Co  kryje się za  brakiem postępów?

Najczęściej jest to brak wiedzy o tym, jak powinny wyglądać treningi osób początkujących, jak powinna wyglądać dieta (z uwzględnieniem startowej sylwetki sportowca), a następnie, jeśli nawet owa wiedza była poprawna, złe wprowadzenie jej w życie.

Jak zatem długo trzeba czekać na efekty treningów na siłowni?

Bardzo krótko!

Przy zastosowaniu właściwej diety ( z uwzględnieniem właściwej suplementacji ), odpowiednio ułożonej do poprawnie wyznaczonego celu na najbliższe miesiące, przy poprawnie wykonywanych treningach przeznaczonych wyłącznie dla osób początkujących i ew. wpleceniu w to odpowiedniej ilości treningów kardio – jeśli faktycznie wymagany – już po dwóch – trzech miesiącach, sylwetka młodego adepta siłowni, będzie zauważalnie lepsza!

Na zakończenie

Życzę Wam, aby Wasze pierwsze miesiące przygody z siłownią były jak najbardziej efektywne, dały satysfakcję z dobrze wydatkowanego czasu i zbudowały podwaliny pod wieloletnią nową pasję – SIŁOWNIĘ!

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close