Artykuły

Jak działa berberyna? Efekty stosowania berberyny

Berberyna to substancja chemiczna (dokładnie alkaloid), którą pozyskuje się z różnych roślin. Znajdziemy ją między innymi w:

  • berberysie indyjskim,
  • berberysie pospolitym, 
  • gorzkniku kanadyjskim,
  • mahoni pospolitej,
  • korkowcu. 

Berberyna od setek lat wykorzystywana jest m.in. w tradycyjnej medycynie chińskiej, A coraz nowsze doniesienia naukowe potwierdzają jej dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

Berberyna – w czym może mi pomóc?

Berberyna najbardziej znana jest ze swojego wpływu na zmniejszenie insulinooporności oraz wspomaganie leczenia cukrzycy. Na tym oczywiście nie kończą się jej zastosowania – o tym za chwilę. 

Oczywiście nie będę tutaj wnikał w szlaki, na jakie ma wpływ berberyna. To, czym warto wiedzieć to to, że berberyna ma zdolność do aktywacji dość powszechnie znanego enzymu – AMPK, odpowiedzialnego m.in. za metabolizm.

Przyjrzyjmy się teraz głównym korzyściom, jakie można uzyskać, stosując berberynę.

Wspomaganie leczenia cukrzycy

Jak wspomniałem, jest to najlepiej udokumentowane działanie berberyny. Przy suplementacji nią stwierdzano zmniejszenie poziomu cukru we krwi – działanie zbliżone (i porównywalne) do leków stosowany w medycynie takich jak: metformina czy glibenklamid. Jest to efektem m.in. zdolności berberyny do poprawy wrażliwości tkanek na działanie insuliny, zwiększenia zdolności komórek do wykorzystania glukozy, spowolnienia uwalniania glukozy ze spożytych pokarmów oraz zmniejszenia produkcji glukozy w wątrobie.

Wspomaganie obniżania poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów

Jak dobrze wiemy, podwyższone wskaźniki tych parametrów mogą wskazywać na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że stosowanie berberyny pomaga sprowadzić te wartości do właściwego zakresu. I znów berberyna może pochwalić się wynikami porównywalnymi do tych z zastosowaniem zatwierdzonych leków do leczenia takich dolegliwości. Dodatkowo może również prowadzić do niewielkiego wzrostu poziomu cholesterolu HDL, a przecież zależy nam na tym. 

Wspomaganie leczenia wysokiego ciśnienia krwi

Gdy suplementowano berberynę wraz ze znanym lekiem obniżających ciśnienie krwi – amlodypiną – u osób z wysokim ciśnieniem krwi stwierdzono lepsze działanie niż wtedy, gdy podawano sam lek.

Wspomaganie leczenia otyłości

Niektóre badania trwające ponad 3 miesiące wskazują na zdolność berberyny do redukowania tkanki tłuszczowej. Jak to z reguły bywa, przy zastosowaniu poprawnej diety redukcyjne stwierdzono jednocześnie poprawę wielu wskaźników zdrowia pacjentów.

Nieco słabiej udokumentowane możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania berberyny

Berberyna może:

  • wspomagać walkę z depresją – poprzez zwiększanie poziomu dopaminy,
  • wykazywać działanie antyutleniające i przeciwzapalne,
  • pomagać zwalczać bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty,
  • zmniejszać gromadzenie tłuszczu w wątrobie, a przez to zmniejszać ryzyko wystąpienia niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Jak widzimy, berberyna wydaje się być bardzo uniwersalnym suplementem, mogącym wspomóc zdrowie człowieka na wielu poziomach.

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close