Artykuły

Jak działa cytrulina?

Cytrulina to aminokwas, który jest produkowany naturalnie przez nasz organizm. Dostarczamy go również wraz z dietą, gdyż znajduje się w niektórych produktach żywnościowych. Znajdziemy ją m.in. w arbuzach, dyni, melonie i ogórkach. Nie są to jednak istotne ilości. Przyjmowanie cytruliny w postaci suplementu skutecznie wpływa na zwiększenie jej poziomu w organizmie.

Suplement ten stosowany jest przy zaburzeniach erekcji spowodowanych wysokim ciśnieniem krwi, w celu poprawy wyników sportowych, a także dla poprawy kondycji układu krążenia.

Co to jest cytrulina?

Cytrulina jest aminokwasem, który po raz pierwszy znaleziono  w arbuzie. Cytrulina wywołuje szereg ważnych reakcji w organizmie, jednak w przeciwieństwie do wielu aminokwasów nie jest ona używana bezpośrednio do budowy mięśni.

Jedną z głównych korzyści  działania cytruliny jest rozszerzanie naczyń krwionośnych. Wiąże się to ze zwiększonym przepływem krwi do komórek, dzięki czemu są one lepiej dotlenione i odżywione. Po spożyciu cytruliny jej część jest przekształcana w inny aminokwas argininę. Arginina jest z kolei przekształcana w tlenek azotu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych poprzez rozluźnienie zwężających je komórek mięśni gładkich. Wzrost poziomu tlenku azotu i zwiększony przepływ krwi są czynnikami korzystnie wpływającymi na wydajność ćwiczeń.

Jako ciekawostkę warto dodać, że spożywanie cytruliny może zwiększać poziom argininy w organizmie skuteczniej, niż spożywanie samej argininy. Wynika to z różnic w przetwarzaniu i absorpcji argininy i cytruliny przez organizm. 

Szlak zaangażowany w budowę mięśni

Chociaż cytrulina nie jest aminokwasem wykorzystywanym bezpośrednio do budowy białek, jednak wykazano, że zwiększa ona syntezę białek poprzez stymulowanie ważnego szlaku sygnałowego zaangażowanego w budowę mięśni.

Cytrulina może również zmniejszać pobieranie niektórych aminokwasów przez wątrobę i zapobiegać ich rozpadowi. Dzięki temu może przyczynić się do utrzymania lub zwiększenia masy mięśniowej.

Rola w cyklu mocznikowym

Cytrulina odgrywa  ważną  rolę w cyklu mocznikowym, który usuwa z organizmu szkodliwe związki. Końcowym produktem tego cyklu jest mocznik, którego organizm pozbywa się wraz z moczem.

Co warto zapamiętać?

Suplement ten ma wpływ na poprawę kondycji naczyń krwionośnych i może obniżać ciśnienie krwi, szczególnie u osób z chorobami serca lub wysokim ciśnieniem krwi. Suplementacja cytruliną powoduje lepsze wykorzystanie  tlenu, co może przekładać się na lepszą wytrzymałość.

Cytrulina podnosi również efektywność treningu siłowego i jednocześnie pomaga utrzymać lub zwiększać masę mięśniową. Najczęściej stosuje się ja w dawce 5-10 g dziennie.


Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16746990/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23022123/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27749691/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22145130/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25638487/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24972455/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25676932/

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close