dawkowanie cytruliny

Jak działa cytrulina?

Cytrulina to aminokwas, który jest produkowany naturalnie przez nasz organizm. Dostarczamy go również wraz z dietą, gdyż znajduje się w niektórych produktach żywnościowych. Znajdziemy ją m.in. w arbuzach, dyni, melonie i ogórkach. Nie są to jednak istotne ilości. Przyjmowanie cytruliny w postaci suplementu skutecznie wpływa na zwiększenie jej poziomu w organizmie.

Suplement ten stosowany jest przy zaburzeniach erekcji spowodowanych wysokim ciśnieniem krwi, w celu poprawy wyników sportowych, a także dla poprawy kondycji układu krążenia.

Co to jest cytrulina?

Cytrulina jest aminokwasem, który po raz pierwszy znaleziono  w arbuzie. Cytrulina wywołuje szereg ważnych reakcji w organizmie, jednak w przeciwieństwie do wielu aminokwasów nie jest ona używana bezpośrednio do budowy mięśni.

Jedną z głównych korzyści  działania cytruliny jest rozszerzanie naczyń krwionośnych. Wiąże się to ze zwiększonym przepływem krwi do komórek, dzięki czemu są one lepiej dotlenione i odżywione. Po spożyciu cytruliny jej część jest przekształcana w inny aminokwas – argininę. Arginina jest z kolei przekształcana w tlenek azotu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych poprzez rozluźnienie zwężających je komórek mięśni gładkich. Wzrost poziomu tlenku azotu i zwiększony przepływ krwi są czynnikami korzystnie wpływającymi na wydajność ćwiczeń.

Jako ciekawostkę warto dodać, że spożywanie cytruliny może zwiększać poziom argininy w organizmie skuteczniej, niż spożywanie samej argininy. Wynika to z różnic w przetwarzaniu i absorpcji argininy i cytruliny przez organizm. 

Szlak zaangażowany w budowę mięśni

Chociaż cytrulina nie jest aminokwasem wykorzystywanym bezpośrednio do budowy białek, jednak wykazano, że zwiększa ona syntezę białek poprzez stymulowanie ważnego szlaku sygnałowego zaangażowanego w budowę mięśni.

Cytrulina może również zmniejszać pobieranie niektórych aminokwasów przez wątrobę i zapobiegać ich rozpadowi. Dzięki temu może przyczynić się do utrzymania lub zwiększenia masy mięśniowej.

Rola w cyklu mocznikowym

Cytrulina odgrywa  ważną  rolę w cyklu mocznikowym, który usuwa z organizmu szkodliwe związki. Końcowym produktem tego cyklu jest mocznik, którego organizm pozbywa się wraz z moczem.

Co warto zapamiętać?

Suplement ten ma wpływ na poprawę kondycji naczyń krwionośnych i może obniżać ciśnienie krwi, szczególnie u osób z chorobami serca lub wysokim ciśnieniem krwi. Suplementacja cytruliną powoduje lepsze wykorzystanie  tlenu, co może przekładać się na lepszą wytrzymałość.

Cytrulina podnosi również efektywność treningu siłowego i jednocześnie pomaga utrzymać lub zwiększać masę mięśniową. Najczęściej stosuje się ja w dawce 5-10 g dziennie.


Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16746990/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23022123/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27749691/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22145130/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25638487/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24972455/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25676932/
Udostępnij znajomym...Share on Facebook
Facebook
0
0

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *