Artykuły

Jak się objawia brak witaminy B12? 

Po tysiącach lat poszukiwań źródeł zdrowia i dobrego samopoczucia ludzkość poznała wiele czynników, które mogą wpłynąć na długość i jakość codziennego życia. Przed nastaniem ery nowoczesnej medycyny nawet z pozoru niegroźne schorzenia mogły zakończyć się śmiercią. Biologiczne i chemiczne odkrycia, które miały miejsce bliżej czasów współczesnych, pozwoliły na żywieniowe zoptymalizowanie wydolności zarówno fizycznej, jak i umysłowej, czego doskonałym przykładem jest zidentyfikowanie struktury chemicznej oraz funkcji biologicznych witaminy B12.

Hematologiczne objawy niedoboru B12

Ważnymi wydarzeniami w historii odkrywania właściwości witaminy B12 były obserwacje efektów spożywania wątróbki przez osoby z anemią w latach 30. XX wieku. Do tego momentu w historii anemia złośliwa bywała śmiertelna, zwłaszcza wśród osób żyjących w uboższych regionach świata.

Anemia to zaburzenie wytwarzania komórek krwi, które przejawia się obniżeniem poziomów hemoglobiny i hematokrytu oraz patologicznym przerostem objętości czerwonych krwinek. W przebiegu tej choroby komórki krwi nie dojrzewają, przez co nie mogą spełniać swoich funkcji, w tym przenoszenia tlenu z płuc do tkanek obwodowych. Wiąże się z tym spektrum objawów neurologicznych. Objawami „zewnętrznymi” tego mogą być dodatkowo bladość skóry oraz zapalenie języka.

METYLOKOBALAMINA – BIOLOGICZNIE AKTYWNA FORMA WITAMINY B12

Neurologiczne objawy niedoboru B12

Niedostateczna podaż witaminy B12 rzutuje na funkcjonowanie układu nerwowego nie tylko poprzez ograniczenie transportu tlenu. Jest ona bowiem kofaktorem i koenzymem wielu przemian w organizmie, w tym biosyntezy białek czy DNA w strukturach nerwowych. Funkcje te mają bezpośrednie przełożenie na rozwój układu nerwowego oraz jego regenerację po urazach.

Co więcej, witamina B12 uczestniczy w metabolizmie energetycznym, przez co jej niedobory skutkować mogą obniżeniem wydajności pracy zarówno mięśni, jak i mózgu. W warunkach deficytu pojawia się m.in. uczucie ciągłego zmęczenia, któremu towarzyszyć mogą zaburzenia kontroli mięśni szkieletowych, drżenia i mrowienia kończyn, objawy demencji, czy obniżenie nastroju.

Ryzyko wystąpienia niedoboru B12

Do oceny poziomu witaminy B12 w organizmie poza zliczeniem średniej dziennej podaży stosuje się również testy laboratoryjne. Sprawdza się morfologię krwi z rozmazem oraz poziom witaminy B12, kwasu metylomalonowego oraz homocysteiny. Jeżeli pomimo długotrwałego i wysokiego poziomu podaży omawianego związku z dietą wyniki badań laboratoryjnych budzą niepokój, warto skonsultować się z lekarzem pod kątem diagnostyki chorób autoimmunologicznych, czy schorzeń przewodu pokarmowego.

Anemia może bowiem „pojawić się” nie tylko na skutek niedoboru żelaza, ale również z powodu niedostatecznego wytwarzania związku umożliwiającego wchłanianie kobalaminy, czyli czynnika wewnętrznego. Jest to anemia złośliwa i ma ona podłoże autoimmunologiczne. Problem z wytwarzaniem i aktywnością czynnika wewnętrznego mogą mieć również osoby cierpiące z powodu celiakii (również choroby autoimmunologicznej) i chorób zapalnych jelit, a także osoby przewlekle stosujące leki obniżające kwasowość żołądka.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close