Sport i kontuzje są nierozłączną parą, która towarzyszy życiu sportowca. Czasem zdarzają się lekkie urazy, które po kilkunastu dniach przechodzą i o nich zapominamy, a czasem kontuzja jest tak poważna, że eliminuje nas z uprawiania sportu dożywotnio. W jaki sposób unikać kontuzji na siłowni?
Pisząc nieco przewrotnie, najlepszym rozwiązaniem byłoby unikać w ogóle treningu, jednak wiemy, że taka opcja nie wchodzi w grę, dlatego wybierając się już na trening, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.
Nie trenuj jak nie czujesz się na siłach
Jeżeli czujesz, że “coś cię bierze”, a mimo to masz ochotę na trening, odpuść sobie wysiłki o charakterze siłowym, a bardziej skup się na aktywności typu aerobowej, która pozwoli Ci się wypocić i nieco zmobilizować organizm do walki z przeziębieniem. Utrata koncentracji nawet na sekundę podczas np. wyciskania sztangi leżąc, może skończyć się poważnym urazem i długotrwałą kontuzją.
Pamiętaj, że rozgrzewka jest podstawą treningu
Bez solidnej, intensywnej rozgrzewki, która przygotuje Twój organizm do wysiłku, nawet nie powinieneś myśleć o treningu. Minimum 10 minut poświęć na wysiłek o charakterze aerobowym, który dodatkowo uzupełnisz rozciąganiem dynamicznym. Rozgrzewka ma być intensywna i doprowadzić do znacznego podniesienia temperatury ciała.
Wykonuj serię wprowadzające do wysiłku
Kolejny punkt, który ma na celu wprowadzić organizm w stan gotowości do serii właściwej danego ćwiczenia. Oznacza to, że przed przejściem do serii roboczej, wykonaj 2 serie na obciążeniu rzędu 50% ciężaru, z którym wykonujesz serię właściwą, tak, aby przygotować aparat ruchu i układ nerwowy do wysiłku.
Zastosuj cool down
Po wykonaniu treningu siłowego, wprowadź tzw. schładzanie Jest to element treningu, mający za zadanie przywrócić homeostazę tkanek. Tego typu działania w sposób efektywny, wspomagają przywrócenie odpowiedniej funkcji stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł, a także wspomagają szybszą regenerację. Po zakończonym treningu siłowym wykonaj minimum 7-10 minut śedniointensywnej aktywności aerobowej. Całość zakończ ćwiczeniami rozciągania statycznego, jak i ćwiczeniami oddechowymi, relaksującymi.
Pamiętaj o odżywianiu
Na koniec warto wspomnieć, że kluczową rolą w tym, aby tkanki, stawy i ich funkcje były w pełni zachowane, jest odpowiedni dobór makroskładników w diecie. Bez odpowiedniej podaży energii, jak i poszczególnych makroskładników, jakimi są białka, węglowodany i tłuszcze oraz witamin i minerałów, organizm będzie bardziej podatny na przeciążenia i kontuzje w wyniku gorszej regeneracji.