Blog

Jak uniknąć kontuzji na siłowni?

Sport i kontuzje są nierozłączną parą, która towarzyszy życiu sportowca. Czasem zdarzają się lekkie urazy, które po kilkunastu dniach przechodzą i o nich zapominamy, a czasem kontuzja jest tak poważna, że eliminuje nas z uprawiania sportu dożywotnio. W jaki sposób unikać kontuzji na siłowni?
Pisząc nieco przewrotnie, najlepszym rozwiązaniem byłoby unikać w ogóle treningu, jednak wiemy, że taka opcja nie wchodzi w grę, dlatego wybierając się już na trening, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Nie trenuj jak nie czujesz się na siłach

Jeżeli czujesz, że “coś cię bierze”, a mimo to masz ochotę na trening, odpuść sobie wysiłki o charakterze siłowym, a bardziej skup się na aktywności typu aerobowej, która pozwoli Ci się wypocić i nieco zmobilizować organizm do walki z przeziębieniem. Utrata koncentracji nawet na sekundę podczas np. wyciskania sztangi leżąc, może skończyć się poważnym urazem i długotrwałą kontuzją.

Pamiętaj, że rozgrzewka jest podstawą treningu

Bez solidnej, intensywnej rozgrzewki, która przygotuje Twój organizm do wysiłku, nawet nie powinieneś myśleć o treningu. Minimum 10 minut poświęć na wysiłek o charakterze aerobowym, który dodatkowo uzupełnisz rozciąganiem dynamicznym. Rozgrzewka ma być intensywna i doprowadzić do znacznego podniesienia temperatury ciała.

Wykonuj serię wprowadzające do wysiłku

Kolejny punkt, który ma na celu wprowadzić organizm w stan gotowości do serii właściwej danego ćwiczenia. Oznacza to, że przed przejściem do serii roboczej, wykonaj 2 serie na obciążeniu rzędu 50% ciężaru, z którym wykonujesz serię właściwą, tak, aby przygotować aparat ruchu i układ nerwowy do wysiłku.

Zastosuj cool down

Po wykonaniu treningu siłowego, wprowadź tzw. schładzanie Jest to element treningu, mający za zadanie przywrócić homeostazę tkanek. Tego typu działania w sposób efektywny, wspomagają przywrócenie odpowiedniej funkcji stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł, a także wspomagają szybszą regenerację. Po zakończonym treningu siłowym wykonaj minimum 7-10 minut śedniointensywnej aktywności aerobowej. Całość zakończ ćwiczeniami rozciągania statycznego, jak i ćwiczeniami oddechowymi, relaksującymi.

Pamiętaj o odżywianiu

Na koniec warto wspomnieć, że kluczową rolą w tym, aby tkanki, stawy i ich funkcje były w pełni zachowane, jest odpowiedni dobór makroskładników w diecie. Bez odpowiedniej podaży energii, jak i poszczególnych makroskładników, jakimi są białka, węglowodany i tłuszcze oraz witamin i minerałów, organizm będzie bardziej podatny na przeciążenia i kontuzje w wyniku gorszej regeneracji.
Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close