Artykuły

Jak wybrać najlepszy preparat z magnezem?

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, jaki musi być dostarczony w codziennej diecie. Niestety wg Polish-Norwegian Study – PONS oszacowano, że ponad 90% mężczyzn oraz niemal 70% kobiet w Polsce spożywa zbyt małą ilość magnezu. Zapotrzebowanie na ten składnik jest stosunkowo wysokie. Codziennie powinniśmy go dostarczyć w ilości minimum 320 mg w przypadku kobiet i 420 mg w przypadku  mężczyzn. Pierwiastek ten wchłaniany jest z przewodu pokarmowego na poziomie około 50%, dodatkowo na jego gorszą  przyswajalność ma wpływ obecność kwasu fitynowego i fosforanów. Dzisiejsza żywność niestety jest nafaszerowana fosforanami, jako środkami konserwującymi, dlatego przyswajalność magnezu, mimo teoretycznie wysokiego spożycia może być bardzo niska.  

Magnez jest niezwykle ważnym pierwiastkiem. Odpowiada za przewodnictwo nerwowe, kurczliwość mięśni, ciśnienie krwi. Bierze udział w homeostazie mineralnej organizmu oraz syntezie białek.

Jego niedobór szczególnie odczuwają osoby:

  • aktywne fizycznie,
  • pracujące umysłowo,
  • osoby narażone na wysoki stres.

W celu uzupełnienia niedoboru magnezu warto poszukać preparatu, o jak najlepszej przyswajalności. Obecnie na rynku króluje mleczan, cytrynian, chelat i tlenek magnezu.  Ostatnia forma, mimo że bardzo często używana w preparatach jest wchłaniana tylko na poziomie 3-4%. Jedną z najlepiej przyswajalnych form jest na dany moment cytrynian magnezu. Jest to połączenie kwasu cytrynowego z trzema cząsteczkami magnezu.

Zawiera cytrynian magnezu:

Pierwiastek ten może występować w różnych połączeniach i formach, w zależności od sytuacji powinniśmy jak najlepiej dobrać preparat pod indywidualne potrzeby.

Shot, magnez w tabletkach, czy kompleksowy preparat?

Najprostszą formą, która uzupełni codzienne niedobory magnezu, są tabletki i kapsułki. Taki sposób przyjmowania preparatu jest bardzo bezpieczny oraz wygodny. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie magnezu z witaminą B6, gdyż zestawienie to pozwala na jeszcze lepsze wchłanianie tego pierwiastka. Preparaty w tej formie  można stosować jako codzienne uzupełnienie diety np. jako porcja „witamin” do śniadania lub innego posiłku. Magnez można również stosować doraźnie w momencie  pogorszenia samopoczucia np. przed stresującym spotkaniem.

Magnez w shotach jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w szybki sposób podnieść poziom magnezu we krwi. Shoty są szybko wchłaniane i natychmiastowo uzupełniają niedobory. Szczególnie polecane są w okresie okołotreningowym, gdy pierwiastek ten jest tracony razem z potem i zaburzona jest równowaga elektrolitowa. Pomocne są w nagłych sytuacjach, czyli w momencie wystąpienia skurczu mięśni  lub np. drgania powieki.

Magnez w preparatach złożonych, czyli np. ZMA. Jest to zestawienie magnezu razem z cynkiem i witamina B6. Szczególnie polecane mężczyznom przed snem. Preparat ten w znaczący sposób pozwala wpłynąć na regenerację nocną i produkcję jakże pożądanego przez płeć męską hormonu testosteronu.

Ostatnią grupą są preparaty kompleksowe, gdzie znajdziemy zestawienie wszystkich witamin i składników mineralnych. Produkty tego typu znajdą zastosowanie m.in. u osób, które nie przykładają starań do utrzymania zdrowej diety, lub u osób, którym zależy na jak najwyższym uzupełnieniu potencjalnie występujących niedoborów, wynikających z treningów i wyższego zapotrzebowania na poszczególne witaminy i składniki mineralne.

Rynek suplementów oferuje bardzo wiele form magnezu. Szukając preparat dla siebie skupmy się na wyborze suplementu o jak najlepszym składzie  oraz formie , która pozwoli nam na wygodna i systematyczną suplementację. Niezależni czy skupimy się na shotach, czy też preparatach kompleksowych, czytajmy składy i stawiajmy na jak najwyższa jakość oraz dawkę tego pierwiastka.

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close