Artykuły

Jakie efekty przynosi cytrulina? Poznaj opinie

Wszystkim amatorom siłowni, dobrze jest znane pojęcie tzw. pompy mięśniowej. Pracujące mięśnie stają się bardziej pękate, większe i napełnione krwią, tym samym wydają się bardziej okazałe. Dla większości trenujących jest to wyjątkowe doznanie, które daje ogromną satysfakcję i zachęca do jeszcze cięższej pracy. Spotęgowanie tego efektu możemy uzyskać stosując cytrulinę lub jej bardziej popularną formę – jabłczan cytruliny.

Cytrulina należy do najbardziej rozpoznawalnych suplementów diety i znajduje swoje zastosowanie zarówno w suplementacji mężczyzn, jak i kobiet uprawiających różne dyscypliny sportowe. Jej główne działanie polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu w naczyniach tych zwiększa się przepływ krwi dostarczającej tlen do pracujących mięśni. 

Produkcja tlenku azotu

O tym naturalnie występującym w naszym organizmie aminokwasie mówi się w kontekście zwiększania poziomu tlenku azotu, jednak sama cytrulina nie zawiera tlenku azotu, natomiast dostarcza ona do organizmu związki wykorzystywane do produkcji tlenku azotu (NO). Stosowanie cytruliny niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i formy. 

Ból mięśni po treningu

Należy też dodać, że oprócz zwiększonego „dowozu” składników odżywczych do naszych mięśni, znacznie szybciej usuwane są też związki powstające w konsekwencji ich pracy, takie jak mleczan i amoniak. Wpływa to również na obniżenie bolesności mięśni po treningu.

Inne zastosowania

Z racji, że cytrulina wpływa na produkcję tlenku azotu, jest ona także ciekawym suplementem dla osób z nadciśnieniem, gdyż osoby te często odnotowują upośledzenie zdolności do wytwarzania wspomnianego tlenku azotu. Cytrulina obniża ciśnienie krwi, ale jeśli stosujesz leki obniżające ciśnienie, warto skonsultować suplementacje z lekarzem.

Produkcja tlenku azotu bywa także zaburzona u osób z cukrzycą. Przyjmowanie cytruliny może pośrednio zwiększać wrażliwość na insulinę, skutkując lepszą kontrolą cukru we krwi. Są to jednak badania w początkowej fazie, dlatego osoby z cukrzycą powinny omówić z lekarzem wprowadzenie cytruliny do swojej codziennej suplementacji. 

Wiele badań naukowych wykazało, że zwiększenie produkcji tlenku azotu, to nie tylko korzyści dla trenujących na siłowni, ale także poprawa wydajności osób uprawiających sporty rowerowe, sporty walki, biegaczy, pływaków oraz wioślarzy. Cytrulinę stosuje się także pomocniczo przy leczeniu zaburzeń erekcji. Najczęściej zalecane dawki mieszczą się w przedziale 5-10 g cytruliny dziennie i takie dawki uznaje się za bezpieczne.

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close