Artykuły

Kiedy brać wapń – rano, czy wieczorem?

Niemalże cała pula wapnia, jaka znajduje się w naszym ciele, zmagazynowana jest w  zębach i kościach. Pozostała część znajduje się w krwiobiegu, gdyż wapń bierze udział w wysyłaniu sygnałów układu nerwowego, uwalnianiu hormonów oraz pracy naczyń krwionośnych.

Organizm „podkrada” wapń z kości

Warto wiedzieć, że w przypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości wapnia niezbędnego do opisanych wyżej funkcji organizm pobierze go właśnie z zębów i kości, tym samym osłabiając je. 

Wapń a wzrost dzieci

Odpowiednia ilość wapnia jest niezwykle istotna w grupie dzieci. Dzieci, w przypadku których rodzice nie dokładają szczególnej staranności, aby ich dieta była obfita w wapń, mogą nie uzyskać pełnego potencjału związanego ze wzrostem i rozwojem. 

Utrzymując zdrową i zróżnicowaną dietę, jesteśmy w stanie uzyskać odpowiednią ilość tego minerału, korzystając tylko ze źródeł pokarmowych. Do najlepszych źródeł wapnia należą: nabiał, wybrane warzywa liściaste, orzechy oraz nasiona strączkowe, ryby z kośćmi (sardynki). Niestety, pomimo że średnie zalecenia dotyczące przyjmowania wapnia to tylko nieco ponad 1000 mg dziennie, to duża część osób nie spełnia tego kryterium. Ta właśnie grupa powinna rozważyć przyjmowanie suplementów diety.

Kobiety i osteoporoza

Niedostateczna podaż tego minerału może skutkować wspomnianym „podkradaniem” wapnia z kości i w konsekwencji tego, prowadzi do osteoporozy. Grupą najbardziej zagrożoną są kobiety w okresie menopauzy i to szczególnie one powinny wziąć pod uwagę zastosowanie suplementów. 

Wapń a kontrola wagi i redukcja tkanki tłuszczowej 

Badanie z roku 2016, które zostało przeprowadzone na otyłych studentach, wykazało, że osoby, które w trakcie badania przyjmowały 500 mg wapnia z dodatkiem witaminy D, straciły więcej tkanki tłuszczowej, niż badani nieprzyjmujący wapnia z witaminą D (witamina D poprawia wchłanianie wapnia). 

Wapń a markery metaboliczne 

Inne badania z zastosowaniem wapnia (wraz z witaminą D) wykazały, iż: 

  • kobiety w ciąży przyjmujące wapń odnotowały poprawę markerów metabolicznych, takich jak ciśnienie krwi i markery stanu zapalnego. 
  • kobiety z zespołem policystycznych jajników (PCOS), odnotowały poprawę wskaźników stanu zapalnego, poziomu insuliny oraz trójglicerydów. 

Jak przyjmować wapń? 

Sugeruje się, aby wapń przyjmować częściej, ale w mniejszych porcjach. Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej, aby jednorazowa porcja nie przekraczała 500 mg. Utrzymanie tego założenia jest istotne z tej przyczyny, iż wyższe dawki mogą powodować, iż jego wchłanianie będzie niższe. Z tej samej przyczyny zaleca się przyjmowanie wapnia razem z witaminą D3 i K2, które pozytywnie wpływają na jego wchłanianie. Z kilku względów wapń najlepiej przyjmować wraz z jedzeniem, ze śniadaniem i/lub kolacją. Taka strategia zapewnia wolniejsze, ale bardziej stabilne i lepsze wchłanianie. 

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close