Artykuły

Kiedy powinno się stosować gainery? Gainer przed, czy po treningu?

Gainery to klasa odżywek, składająca się najczęściej z mieszanek dostarczających węglowodanów i białek. Jednak część gainerów zawiera również źródła pokarmowe, których zadaniem jest dostarczenie kwasów tłuszczowych. 

Czym różni się gainer od odżywki białkowej?

Cechą charakterystyczną gainerów, w odróżnieniu od na przykład odżywek wysokobiałkowych, jest to, że głównym ich składnikiem są węglowodany. Udział białka jest w nich zdecydowanie mniejszy. 

W zależności od wybranego rodzaju gainera procent białka może kształtować się w przedziale (najczęściej) od 10% do 39%. Przyjęło się, że jeśli białka jest więcej niż 40%, taki gainer “przechodzi” do nowej kategorii, o umownej nazwie “bulk”.

Takim najbardziej klasycznym przykładem gainera będzie odżywka, która zawiera 20% białka, 70% węglowodanów i kilka procent tłuszczów. 

Czy taki podział makroskładników przypomina Wam jakiś posiłek?

Mnie od razu kojarzy się słynna ”micha kulturysty”, czyli chyba najbardziej popularne danie wśród osób dbających o swoją sylwetkę: ryż, pierś z kurczaka i nieco warzyw np. brokułów.

I dokładnie taki jest główny cel gainera!

Kiedy powinno się stosować gainery?

Gainer w miejsce posiłku

Jeżeli dobrze przedstawiłem analogię z daniem, będziesz już wiedział, że jednym z głównych zastosowań gainera jest wykorzystanie go w aspekcie posiłku.

Wyobraź sobie sytuację… 

Jesteś przedstawicielem handlowym spędzający 10 godzin za kółkiem. Twoje postoje ograniczają się jedynie do wizyt u klientów, przerwy na toaletę i tankowania paliwa. 

Czy myślisz, że taka osoba ma czas, aby wstąpić do restauracji i zamówić pełnowartościowy posiłek?

Jestem głęboko przekonany, że mało który przedstawiciel handlowy znajdzie na to czas. Prędzej wybierze opcję fast-foodu, najlepiej nie wychodząc z samochodu… 

Czy będzie to optymalne dla jego sylwetki i zdrowia…? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi! 

Jeżeli jednak przed wyjazdem z domu przygotuje sobie dwa szejkery wypełnione proszkiem – gainerem, wtedy choćby korzystając z przerwy na toaletę, znajdzie z pewnością 30 sekund, aby dolać do jednego z nich wodę, wymieszać i wypić. Może organizm nie potraktuje tego dosłownie, jak potrawę złożoną z ryżu kurczaka i brokułów – czas trawienia posiłku stałego oczywiście jest dużo dłuższy, to jednak dostarczy w sposób zdrowy odpowiedni porcji energii oraz makroskładników.

Gainer jako dodatkowy posiłek

Na Twoim ciele znajduje się duża ilość tkanki mięśniowej. Jednak jestem przekonany, że zawsze będziesz chciał jej mieć więcej. Stosujesz zatem dietę wysokokaloryczną, aby zapewnić odpowiednie paliwo do budowania mięśni. 

Zjadasz mozolnie przywołany już wyżej posiłek w postaci ryżu, piersi z kurczaka i brokułów. Zjadasz kolejny podobnie interesujący posiłek. I następny. I kolejny… I nie możesz już patrzeć na jedzenie!!!

A co, jeśli np. dwa z wyżej wymienionych posiłków, zastąpiłbyś dwoma porcjami gainera…?

Czy coś złego by się stało?

Wręcz przeciwnie!

Jeśli odpowiednio zbilansujesz całą dietę, zwłaszcza gdy wymagane jest spożycie bardzo dużej ilości kalorii, płynny szejk wykonany z gainera może być dla takiej osoby wybawieniem.

Gainer smakuje (większości) lepiej

Gainer wprowadza urozmaicenie – nikt nie mówi, że musisz spożywać gainer o jednym smaku; możesz do każdego szejkera wsypywać inny, uwielbiany przez Ciebie, smak.

Gainer szybko się trawi

Gainer nie generuje dużego odczucia sytości. Dzięki temu możesz w krótki czas po jego wypiciu z radością spoglądać na czekający cię posiłek stały. A to w przypadku diety wysokokalorycznej bardzo rzadko ma miejsce wtedy, gdy jest zbudowana wyłącznie o posiłki stałe. 

Gainer jako wspomaganie wysiłku sportowca

Wiemy doskonale, że każda większa aktywność ruchowa, wymaga zapewnienia optimum czynników regenerujących. W pierwszej kolejności należą do nich składniki odżywcze. Zatem gainer sprawdzi się w tym czasie doskonale. Dlaczego…?

Gainer przed, czy po treningu?

Rozszerzę pytanie z tytuł tego artykułu i zadam nieco szersze.

Gainer przed, na, czy po treningu?

Okres okołotreningowy, na który składa się czas przed treningiem, sam trening i kilka godzin po jego zakończeniu, jest charakterystycznym czasem, gdyż mało kto ma możliwość spożywania na siłowni (i zaraz po niej) pełnowartościowego posiłku stałego. Jak wspomniałem, gainer może być tutaj znakomitym rozwiązaniem.

Gainer przed treningiem

Jeżeli nie miałeś możliwości, na kilka godzin przed rozpoczęciem treningu, zjeść pełnowartościowego posiłku stałego, porcja gainera zapewnij Twoim pracującym mięśniom zarówno energię do pracy (węglowodany), jak i cegiełki do ich nadbudowy (białka). 

Jedna uwaga  – sprawdź swoją osobistą odpowiedź na taką ilość węglowodanów. Chcemy, abyś na treningu miał dużo energii, a u części osób nadmiar węglowodanów może prowadzić do ospałości. Jeśli tak się dzieje w Twoim przypadku, przed treningiem zmniejsz porcję gainera i dodaj nieco odżywki wysokobiałkowej. 

Gainer na treningu

W zależności od kształtu Twojej diety i charakterystyki treningów wykonywanych przez Ciebie, porcja energii i białka, które dostarczyłeś w posiłku przed trening, może zacząć się wyczerpywać, podczas jego trwania. W tym przypadku popijanie przez cały trening kilku łyków między seriami porcji gainera zapewnić stały dopływ i aminokwasów i węglowodanów. Ponownie sprawdź odpowiedź swojego organizmu, zaczynając od małych dawek.

Gainer po treningu

Upewniliśmy się, że na treningu Twój organizm otrzymał optimum składników odżywczych wymaganych do wykonania poprawnego treningu. 

Teraz następuje czas regeneracji i przebudowy. 

Jeżeli w krótkim czasie po zakończeniu wysiłku fizycznego nie będziesz miał możliwości zjedzenia pełnowartościowego, stałego posiłku, gainer może dostarczyć wymaganych składników w tym czasie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy treningi wykonujesz często. 

Podsumowanie

Gainer to bardzo uniwersalna odżywka, która w powszechnej opinii znajduje główne zastosowanie w okresach diety masowej. 

Po lekturze tego artykułu wiesz już, że w tym czasie faktycznie może się znakomicie sprawdzić, jednak nawet osoby na diecie redukcyjnej, mogą w pewnych okolicznościach z niego korzystać – na czoło wysuwa się przykład suplementacji okołotreningowej. 

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close