Artykuły

Korzeń MACA – jak stosować i dawkować?

„Wszystko co można wynaleźć, zostało już wynalezione” – tak miał podobno stwierdzić Charles Duell (szef amerykańskiego urzędu patentowego, 1899 rok), choć autentyczność tego cytatu nadal jest tematem dyskusyjnym.

Jednak trudno się nie zgodzić z faktem, że wiele zawdzięczamy poprzednim pokoleniom i temu co zostało przez nich stworzone, a ma w niezmienionej lub zmodyfikowanej, współczesnej formie wpływ na nas obecnie.

Ponadczasowa moc z natury

Podobnie jest z naszym zdrowiem. Współczesna medycyna i farmacja, wiele zawdzięcza medycynie naturalnej, ziołolecznictwu, które przez pokolenia było jedyną znaną metodą pomagania człowiekowi w chorobie. Oczywiście nie wszystkie praktyki medyczne z przeszłości były przeprowadzane z korzyścią dla pacjenta- często wynikało to z niewiedzy, lub nieprawidłowego toku myślenia ówczesnych praktyków i jednocześnie były również sposoby leczenia i naturalne preparaty, które miały właściwości prozdrowotne i z powodzeniem stosowane były kiedyś i są do dzisiaj w celu poprawy zdrowia.

Żeń-szeń peruwiański, czyli MACA

Jedną z takich roślin znanych dawnej medycynie ludowej Indian z obszarów dzisiejszego Peru jest żeń-szeń peruwiański, znany także jako korzeń MACA.

Lepidium Mesenii, nazywany inaczej Maca, lub żeń-szeń peruwiański jest pochodzącą z gór And w Peru jadalną rośliną zielną. Przyjmuje się, że pierwszy opisał ją Antonio Vazquez de Espinosa w 1598 roku.

Sama roślina podobna jest do dobrze nam znanej rzodkiewki i rzepy. Jako ciekawostkę można podać, że w tradycji uprawy uznawane są 4 odmiany tej rośliny różniące się kolorem korzenia: kremowo-żółtym, pół fioletowym, fioletowym i czarnym. W Peru najpopularniejsza jest pierwsza odmiana, ze względu na walory smakowe.

Działanie 

Korzeniowi Maca są przypisywane właściwości korzystnie wpływające na zdrowie.

Najbardziej spopularyzowanym jest działanie związane z libido. Sugeruje się, że Maca poprawia funkcje seksualne i płodność u kobiet i mężczyzn.

Przeprowadzony w 2010 przegląd badań dotyczących działania korzenia Maca na popęd seksualny obejmował 4 badania z udziałem w sumie 131 osób. Wyniki wskazywały istotny wpływ korzenia Maca na poprawę funkcji seksualnych zarówno u osób cierpiących na zaburzenia erekcji, jaki i zdrowych mężczyzn i kobiet.

Maca może wpływać także na płodność mężczyzn. Dzieje się tak najprawdopodobniej za sprawą obecnego w korzeniu białka argininy, która jest głównym białkiem płynu nasiennego.

Jedno z badań przeprowadzonych na grupie 9 zdrowych mężczyzn sugeruje, że suplementacja Maca przez 4 miesiące mogła spowodować zwiększenie liczby i ruchliwości plemników. Arginina może również wpływać na ukrwienie narządów płciowych.

Korzeń Maca znany jest także z działania mającego łagodzić objawy menopauzy.

Przyjmuje się, że może on wpływać na gospodarkę hormonalną. Poprzez zmniejszanie wybuchów gorąca oraz poprawiając jakość snu wspiera kobiety w tym szczególnym dla nich okresie. Łagodzi wahania nastroju, objawy depresji i zmniejsza lęki, czyli stany często towarzyszące okresowi przekwitania. Dodatkowo, sugeruje się, że suplementacja Maca korzystnie wpływa na stan kości, poprzez utrzymanie ich gęstości. To również funkcja wspierająca, ponieważ kobiety w trakcie trwania klimakterium są szczególnie narażone na osteoporozę.

Wykorzystanie w sporcie

Suplementacja Maca może być także korzystna dla sportowców, ponieważ może działać na zwiększenie siły i energii, a tym samym wydajności ćwiczeń. Badania w tym zakresie nadal trwają.

Biorąca pod uwagę prozdrowotne walory, jakie może zaoferować Maca, warto włączyć ten znany i ceniony od pokoleń, naturalny środek do swojej diety. Korzeń Maca można suplementować na różne sposoby, jednak najwygodniejszą jest przyjmowanie ekstraktu w postaci kapsułek, czy tabletek, mimo iż wiele firm oferuje wersje sproszkowanej rośliny.

Należy przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać sugerowanej dawki. Zazwyczaj stosuje się od 500 do 1500 mg Maca.

Popularne połączenia 

Korzeń Maca często można znaleźć  w kompleksach np. z cynkiem, ashwagandą, DAA czy tribulusem. Preparaty tego typu mają na celu  w sposób wielotorowy wpłynąć na poprawę funkcji seksualnych czy wspomóc produkcję testosteronu. Szukając preparatu dla siebie warto rozważyć przyjmowanie pojedynczej substancji, jak również preparatu wieloskładnikowego.

Źródła:

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close