Artykuły

Magnez przed czy po treningu, kiedy stosować?

Magnez stanowi jeden z kluczowych składników mineralnych jeśli chodzi o pracę układu mięśniowego oraz nerwowego. Niezbędny jest do funkcjonowania około 300 enzymów, które regulują reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie.

Pośród tych reakcji wymienia się mechanizmy prowadzące do syntezy białek mięśniowych, kontrolujące poziom glukozy we krwi, czy ciśnienie tętnicze. Ogromne znaczenie ma zatem między innymi w kontekście aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na magnez

Osoby uprawiające sport często sięgają po suplementy diety zawierające magnez, co z punktu widzenia fizjologii człowieka wydaje się być w pełni uzasadnione. Otóż aktywność fizyczna – czy pod postacią intensywnych treningów, czy długotrwałej pracy fizycznej – powoduje zwiększenie zapotrzebowania na magnez, który jest na bieżąco wykorzystywany przez organizm m.in. do wzmożonego przewodnictwa nerwowego związanego ze skurczami mięśni i pracą serca.

Schemat suplementacji  w okresie okołotreningowym

Jeżeli trening odbywa się przy niezaburzonej wcześniej gospodarce magnezowej jego suplementację należy umiejscowić w okresie potreningowym. Intensywne zużywanie magnezu przez organizm w czasie aktywności fizycznej powinno zostać zrekompensowane aby umożliwić relaksację mięśni oraz żeby uniknąć mimowolnych i bolesnych skurczy.

Skutki niedoboru magnezu

Nieodpowiedni poziom magnezu może ponadto wiązać się z występowaniem nudności i wymiotów, ogólnym osłabieniem, zaburzeniami rytmu serca, czy migrenami. Zaburzenia te w dużym stopniu ograniczają zdolności psycho-fizyczne i możliwość prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Magnez przed i po treningu!

Jeżeli trening odbywa się po wykonywaniu innego rodzaju aktywności – pracy fizycznej lub umysłowej – warto rozważyć dodatkową suplementację magnezu również przed podejściem do treningu. W ten sposób można upewnić się, że wraz z czasem trwania treningu praca układu nerwowego i mięśniowego nie zostanie zaburzona z powodu „wyczerpania” rezerw magnezowych. Zasada ta najlepiej sprawdza się przy długotrwałych treningach wytrzymałościowych, kiedy dochodzi do intensyfikacji produkcji energii m.in. w krwinkach czerwonych czy mięśniach.

Wzbogacenie diety dodatkowym magnezem zarówno w okresie przed- jak i potreningowym należy rozważyć również w sytuacji zbyt niskiej podaży tego składnika mineralnego w codziennej diecie. Ryzyko niedoborów zwiększa się przy nieodpowiednio zbilansowanej diecie, czy przy niewystarczającej ilości wypijanej wody w ciągu dnia. Warto wtedy sięgnąć po dobrze przyswajalne formy magnezu takie jak cytrynian, czy mleczan, aby szybko i skutecznie podnieść poziom tego niezbędnego elektrolitu. Nie tylko usprawni to pracę mięśni i układu nerwowego w trakcie treningu, ale również zapewni płynne przejście w fazę regeneracji potreningowej.

Źródło:
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close