Artykuły

Maślan sodu w formie mikropeletek o przedłużonym działaniu

Układ pokarmowy odgrywa niezwykle istotną rolę w ciele człowieka. Głównie wpływa on na stan odżywienia. Jednak nie odpowiada on tylko za pobieranie, trawienie i wchłanianie pokarmów, jego działanie na organizm jest dużo szersze. Układ ten zamieszkują liczne drobnoustroje, które budują mikroflorę jelitową. Należą do nich między innymi różnorodne bakterie i grzyby, które mają pośredni i bezpośredni wpływ na zdrowie, gdyż wpływają na wiele układów m.in. nerwowy, odpornościowy, pokarmowy.

Funkcje mikrobioty jelitowej 

W wyniku m.in. fermentacji rozkładane są resztki pokarmowe, bierze ona udział w syntezie witamin z grupy B i witaminy K, wpływa także na metabolizm tłuszczów oraz poprawia przyswajalność składników mineralnych i elektrolitów. Dodatkowo drobnoustroje zamieszkujące jelito grube, a dokładniej bakterie produkujące cukry odpowiedzialne są za tworzenie kwasu octowego, propionowego, masłowego oraz w mniejszej ilości kwasu mlekowego.

Niestety codziennie jesteśmy narażeni na wystąpienie dysbiozy jelitowej, która może objawić się w postaci wielu nieprzyjemnych objawów i dolegliwości. Bardzo często na jej pojawienie się ma wpływ antybiotykoterapia, infekcje, przyjmowane leki w tym inhibitory pompy protonowej, nadmierne spożycie alkoholu oraz oczywiście zła dieta.

Zaburzenia mikroflory jelitowej

Zaburzenia mikroflory jelitowej bardzo często mogą dać wiele objawów, do najczęściej wymienianych należą:

  • biegunki
  • wzdęcia
  • wymioty
  • bóle brzucha
  • brak apetytu
  • utrata masy ciała
  • zgagi
  • zaparcia
  • zmiana konsystencji stolca

Jak wspomóc pracę jelit?

W jaki sposób możemy wspomóc pracę naszych jelit oraz zachowanie prawidłowej flory? Oczywiście podstawą jest profilaktyka, czyli zdrowa dieta, umiarkowana aktywność fizyczna, oraz unikanie stosowania leków, które mogą wpłynąć na mikrobiotę, jeśli nie jest to konieczne. Dodatkowo bardzo często sugerowana jest suplementacja. Najczęściej wymieniane są probiotyki oraz prebiotyki, lecz istnieje jeszcze jeden związek, którego działanie znacząco może wspomóc regenerację nabłonka jelitowego. Mowa o maślanie sodu, czyli soli sodowej kwasu masłowego, o którym wspominałam wcześniej.

SODIUM BUTYRATE SR od ALLNUTRITION

Związek ten oddziałuje bezpośrednio na florę jelitową i ściany przewodu pokarmowego oraz pośrednio na inne narządy i tkanki poza przewodem pokarmowym. Jest jednym z głównych źródeł energii dla kolonocytów oraz probiotycznych bakterii jelitowych, czyli takich, które wykazują korzystne działanie dla zdrowia. Z racji swoich szerokich właściwości i funkcji cały czas bada się możliwość wykorzystania maślanu sodu w profilaktyce i leczeniu chorób przewodu pokarmowego, w tym chorobach zapalnych jelit.

Dlaczego mikropeletki?

Jednym z preparatów, jaki został stworzony z myślą o prawidłowej pracy układu pokarmowego, jest SODIUM BUTYRATE SR. W tym produkcie maślan sodu został zamknięty w mikropeletkach o przedłużonym działaniu, dzięki czemu związek ten dostarczany jest jelitom nawet do ośmiu godzin po spożyciu kapsułki. Warto zaznaczyć, że nie jest to suplement, lecz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w postaci kapsułek, w których znajdziemy aż 600 mg kwasu masłowego.

Materiał reklamowy.

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

1 komentarz

  1. Świetny artykuł. Jestem naprawdę szczęśliwy, że wszedłem na tę stronę . Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Będę polecał to miejsce i często wpadał, by przejrzeć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close