ArtykułyPolecane

Monohydrat kreatyny – Jakie są efekty stosowania monohydratu?

Kreatyna jest popularnym suplementem stosowanym w celu poprawy wyników sportowych. To nie tylko bezpieczny, ale także jeden z najskuteczniejszych suplementów do budowania mięśni i siły. Kreatyna może oferować korzyści nie tylko sportowcom, ale każdemu z nas, wpływając pozytywnie na pracę ciała i mózgu.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to substancja, która naturalnie występuje w komórkach mięśniowych. Pomaga ona mięśniom wytwarzać energię podczas ciężkich ćwiczeń i ćwiczeń o wysokiej intensywności. 

Przyjmowanie kreatyny w postaci suplementu jest bardzo popularne wśród osób trenujących siłowo oraz w celach sylwetkowych. Pomaga ona bowiem w zwiększeniu masy mięśniowej, siły i ogólnej poprawie wyników sportowych.

Czynniki, które wpływają na zapasy kreatyny w organizmie, to między innymi spożycie mięsa, ćwiczenia, ilość masy mięśniowej i poziom hormonów, takich jak testosteron. Około 95% zapasów kreatyny przechowywane jest w mięśniach, w postaci fosfokreatyny. Pozostałe 5% znajduje się w mózgu, nerkach i wątrobie.

Dzięki suplementacji kreatyny możemy zwiększyć  zapasy fosfokreatyny. Jest to forma zmagazynowanej energii w komórkach, dzięki której organizm może wytwarzać więcej ATP (nośnik energii).
Najlepiej przebadaną formą kreatyny jest monohydrat kreatyny. Jest on skuteczną i najtańszą formą kreatyny dostępną na rynku.

Jakie efekty przynosi suplementacja kreatyny?

W połączeniu z treningiem siłowym kreatyna może zwiększyć masę mięśniową i poprawić wydajność ćwiczeń. Jak pokazują badania, połączenie suplementów kreatyny z treningiem siłowym doprowadziło do dużego wzrostu siły w wyciskaniu na ławce. U osób suplementujących kreatynę zaobserwowano również wzrost ilości powtórzeń w serii.

monohydrat

Kreatyna pomaga również zwiększać masę mięśniową w następujące sposoby:

  • umożliwia wykonanie pracy o większej objętości w trakcie jednej jednostki treningowej
  • usprawnia sygnalizację międzykomórkową
  • wpływa na wzrost hormonów, takich jak IGF-1
  • zwiększa nawodnienie komórek, co może odgrywać rolę we wzroście mięśni
  • może zwiększyć całkowitą masę mięśniową poprzez zmniejszenie rozpadu mięśni
  • wpływa na obniżenie poziomu miostatyny, zwiększając tym samym potencjał wzrostu mięśni.

Przyjmowanie suplementów kreatyny zwiększa również zasoby fosfokreatyny w mózgu, co wpływa na jego sprawniejsze funkcjonowanie, lepszą pamięć i może również zapobiegać chorobom neurologicznym. Według badań, osoby w starszym wieku uzyskały znacznie wyższe wyniki w testach pamięci długoterminowej po 2 tygodniach suplementacji kreatyną. Jedno badanie na myszach pokazało, że suplementy kreatyny mogą spowolnić postęp choroby Parkinsona, spowalniając spadek poziomu dopaminy.
Badania sugerują również, że kreatyna może obniżyć poziom cukru we krwi.

Kreatyną najlepiej przyjmować w ilości 5-10 g dziennie, jej działanie wzmacnia i uzupełnia dodatek beta-alaniny.

Co warto zapamiętać?

Liczne badania sugerują, że kreatyna oferuje potężne korzyści dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym lepszą wydajność ćwiczeń siłowych i sprintów, przyspieszony wzrost mięśni, a także poprawę funkcji poznawczych i wolniejsze starzenie się mózgu.
Najlepiej przebadaną i skuteczną formą kreatyny jest monohydrat kreatyny. Bardzo wydajna jest też forma HCL.

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close