Artykuły

Pokrzywa indyjska (Forskolina) – dawkowanie i działanie

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) jest rośliną wieloletnią o subtropikalnym pochodzeniu i wysokim potencjale prozdrowotnym. Naturalnie występuje w niektórych regionach Indii, Nepalu, czy Tajlandii oraz Birmy i należy do tej samej rodziny roślin, co mięta, czy szałwia. Wielokrotnie badana była nie tylko pod względem właściwości zdrowotnych, ale również jest jednym z odczynników wykorzystywanych do przeprowadzania specyficznych reakcji biochemicznych w laboratorium.

Zastosowania pokrzywy indyjskiej

Omawiana roślina cieszy się wielowiekową tradycją zastosowania między innymi w medycynie ajurwedyjskiej. Zawartość związków prozdrowotnych zaobserwowano zarówno w liściach, jak i korzeniu pokrzywy indyjskiej. Związkiem charakterystycznym dla tej rośliny jest forskolina, która wyizolowana została w latach 70. XX wieku i od tamtego czasu przeprowadzono liczne eksperymenty naukowe z jej udziałem.

Roślinę w tradycyjnym ujęciu terapeutycznym wykorzystywano do leczenia schorzeń związanych m.in. z układem oddechowym, sercowo-naczyniowym, czy pokarmowym, a także wielu innych.

We współczesnej nauce odgrywa ona rolę w modulowaniu aktywności związku uczestniczącego w przekazywaniu sygnałów komórkowych, a mianowicie  cyklicznego adenozyno-3′,5′-monofosforanu (w skrócie cAMP), m.in. w eksperymentach badawczych przeprowadzanych na wyodrębnionych komórkach.

Działanie forskoliny – w czym może pomóc?

Zarówno potencjał prozdrowotny, jak i właściwości pokrzywy indyjskiej pozwalające na wykorzystanie w laboratorium opierają się na tym samym mechanizmie działania.

Forskolina, występująca przeważnie w korzeniach omawianej rośliny, podnosi aktywność cAMP, przez co nasila sygnalizację komórkową w wielu obszarach organizmu i bierze udział w funkcjonowaniu charakterystycznych enzymów i białek, neuroprzekaźników, czy hormonów, a także ma znaczenie w rozkładaniu tłuszczy, czy regulacji gospodarki glukozowej organizmu. Aktywność ta ma znaczenie z punktu widzenia prewencji lub terapii m.in. otyłości, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz astmy, czy jaskry. Pewien potencjał wykazuje również w kierunku przeciwnowotworowym.

Dawkowanie forskoliny

Ze względu na długą tradycję zastosowania oraz zawartość cennej forskoliny pokrzywa indyjska często stosowana jest pod postacią suplementów diety. Popularna jest m.in. wśród osób dążących do utraty masy tkanki tłuszczowej, regulacji gospodarki hormonalnej, a także wśród osób z astmą, czy z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi. Najczęściej stosuje się 2 lub 3 dawki dziennie zawierające łącznie 300 – 500 mg ekstraktu z pokrzywy indyjskiej (60 – 100 mg forskoliny).

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close