Artykuły

Poziom magnezu, a zmęczenie. Czy niedobór magnezu powoduje zmęczenie?

Substancje odżywcze, w tym składniki mineralne, często odgrywają ważną rolę w regulowaniu codziennego samopoczucia. Pewne niedobory mogą sprawić, że codzienne obowiązki i trudności będą bardziej problematyczne i męczące, a dobrym przykładem na to jest magnez.

Jak działa magnez?

Magnez jest pierwiastkiem, który należy do grupy metali i pełni niezliczone funkcje w organizmie. Wykazuje wielokierunkowe działanie, gdyż z jego aktywnością biologiczną związane jest kilkaset enzymów regulujących m.in. wytwarzanie niektórych substancji, czy prawidłowy rozkład innych. Właściwości magnezu przydatne są w obrębie układów: nerwowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowego, szkieletowego, hormonalnego, a także pokarmowego i wydalniczego. Pierwiastek ten obok potasu jest najobficiej występującym wewnątrz komórek elektrolitem i bierze udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Ile magnezu potrzebuje organizm?

Woda jest niezbędnym do życia elementem diety między innymi ze względu na zawartość magnezu w niej. Musi on być regularnie dostarczany do organizmu, gdyż wykorzystywany jest przez cały czas do wielu celów w różnych obszarach ludzkiego ciała. Szacowane dzienne zapotrzebowanie na magnez dla zdrowych dorosłych wynosi około 310 i 420 mg dla odpowiednio kobiet i mężczyzn. Poza wodą do źródeł tego pierwiastka zalicza się niektóre produkty spożywcze, ale również suplementy diety, czy napoje izotoniczne. Wśród pokarmów stałych warto zwrócić uwagę na nasiona i orzechy, czy zboża i zielone warzywa. Suplementy diety z kolei dostępne są w wielu formach chemicznych, które zapewniają duże dawki w dobrze przyswajalnych formach.

Jakie objawy daje niedobór magnezu?

W warunkach niedoboru magnezu zaburzeniu ulega wiele procesów fizjologicznych niezbędnych dla dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Narażone na nie mogą być osoby, które spożywają źle zbilansowaną dietę, a także osoby z chorobami żołądkowo-jelitowymi, cukrzycą typu 2, czy uzależnieniem od alkoholu. Zapotrzebowanie zwiększać dodatkowo może ciąża, a także wysoki poziom aktywności ruchowej i umysłowej.

Do pierwszych objawów niedoboru magnezu zalicza się między innymi osłabienie i zmęczenie. Wynika to z zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i pogorszenia komunikacji komórkowej. To z kolei powoduje, że układ nerwowy nie pracuje tak, jak powinien. Towarzyszyć temu mogą również nudności i brak apetytu, co w pewnym stopniu utrudnia regenerację zasobów magnezu. Postępujące deficyty skutkują coraz bardziej dotkliwymi skutkami ubocznymi, do których zalicza się zaburzenia kontroli mięśniowej, bolesne skurcze, czy zaburzenia nastroju i rytmu pracy serca. Przedłużające się niedobory sprawią, że uczucie zmęczenia będzie przybierało na sile i może wtedy poważnie zagrozić nie tylko zdrowiu, ale i życiu.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close