Artykuły

Tribulus Terrestris – działanie, dawkowanie i z czym łączyć tribulus?

Wykorzystanie suplementacji Tribulusem w świecie sportu obrało nieco błędny kierunek. Od suplementacji tą rośliną zaczęto wymagać cudów, w postaci zwiększenia kilkukrotnie poziomu testosteronu w organizmie człowieka. Sprawiło to, że wiele osób trochę błędnie zapatruje się na wsparcie suplementacyjne tego typu produktem, oczekując korzyści w postaci zwiększonej masy mięśniowej, siły czy rekompozycji sylwetki

Substancja czynna

Tribulus terrestris, czyli buzdyganek naziemny, jest to roślina, która rośnie w krajach Afryki, Azji, jak i środkowej Europy. Jej właściwości biologiczne polegają na wpływie substancji aktywnych, do których zaliczamy saponiny, indole, jak i polifenole. To właśnie dzięki tym związkom możliwe jest jego wsparcie suplementacyjne, które wykazuje szereg działań prozdrowotnych

Działanie i rola biologiczna

Wykorzystanie Tribulusa w świecie sportu znalazło swoje zastosowanie dzięki pewnym przesłankom, odnośnie wpływu rośliny na poziom testosteronu. Jednak działania tego typu nie znalazły do końca twardego potwierdzenia w piśmiennictwie naukowym, co sprawia, że roślina ta zyskała miano bezwartościowej, a jednak niekoniecznie tak jest. Z powodzeniem wykorzystuje się dodatek buzdyganka w celach wsparcia regeneracyjnego, jak i ułatwiania procesu zasypiania. Dodatkowo, wykorzystanie suplementacji wspomaga samą jakość snu. Osoby stosujące Tribulus sypiają głębiej i są wypoczęte. Roślina działa tonizująco, jak i podnosi poziom witalności, co jest dość ważnym elementem życia osób podatnych na stany depresyjne.

Suplementacja sprawdza się w formie adaptogenu. Oznacza to, że Tribulus wykazuje wsparcie tonizujące, jak i wspomagające przystosowanie organizmu do wysiłku fizycznego. Dzięki jego właściwościom wazodylatacyjnym, wspomaga procesy regeneracyjne, jak i wspiera funkcje seksualne. Co więcej, wsparcie to przekłada się również na działanie układu sercowo-naczyniowego.

W medycynie Tribulus terrestris wykorzystywany jest we wsparciu leczenia prostaty, jak i wspomagania płodności, mając wpływ na proces spermatogenezy oraz owogenezy u kobiet. Wykorzystywany jest również jako inhibitor DHT, blokując konwersje testosteronu.

Opis suplementu

Suplementacja Tribulusem zazwyczaj ma postać kapsułek, jednak różnią się one ilością standaryzacji saponin. Przeważnie suplement występuje w wersji 60% zawartości saponin, jednak dostępne są również preparaty z zawartością 20 a nawet 90%.

Istnieją również produkty niestandaryzowane w formie suszu owocu, jednak tego typu suplementacja jest mniej popularna ze względu na brak konkretnej standaryzacji.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Wykorzystanie suplementacji zazwyczaj rozpoczyna się od 500mg na dobę. Sięga nawet 2000mg w ciągu dnia. Produkt wykorzystujemy w porze okołotreningowej i/lub przed snem.

W celach wsparcia poziomu testosteronu możemy łączyć z innymi produktami wpływającymi na jego stymulację, jak: DAA, kozieradka, palma sabałowa.

W celach wsparcia układu nerwowego, wykorzystując działanie adaptogenne, można łączyć dodatkowo z ashwagandhą, różeńcem górskim czy np. preparatami wspomagającymi procesy myślowe, jak bacopa monnieri, czy gotu kola.

W celach wspomagania libido, wykorzystać można MACA.

Efekty stosowania tribulusa

Wykorzystanie wsparcia tribulusem daje takie korzyści jak:

  • wsparcie regeneracyjne
  • podniesienie poziomu libido
  • działanie adaptogenne
  • zwiększona pompa mięśniowa
  • silniejsza erekcja.
Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close