Artykuły

Witaminy A D E K jak przyjmować – rano, czy wieczorem?

Jednym z najczęściej stosowanych podziałów dotyczących witamin, jest ich rozpuszczalność. Według tego kryterium mamy witaminy rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. 

Większość witamin rozpuszczalna jest w wodzie, natomiast witaminy A D E K są rozpuszczalne w tłuszczach dlatego, aby mogły się wchłonąć, wymagają właśnie tłuszczu jako nośnika. Właśnie na tej grupie witamin skoncentrujemy się w tym artykule. 

Witamina A

Jest ona kojarzona z naszym wzrokiem i zdrowiem oczu. Nieodpowiedni poziom tej witaminy w diecie może prowadzić do wielu zaburzeń, a nawet do całkowitej ślepoty. Objawem niedoborów jest również wypadanie włosów, kiepska kondycja skóry i zwiększona podatność na infekcje. Zbyt niski poziom witaminy A u dzieci, może poważnie wpłynąć na spowolnienie ich wzrostu. 

Witamina D

Kojarzymy ją z promieniami słonecznymi, gdyż biorą one udział w syntezie witaminy D w naszej skórze. Nie oznacza to jednak, że witamina D znajduje się w promieniach słonecznych, jednak przy ich udziale jest wytwarzana. Wiele osób uważa, że jest to najważniejsza witamina dla naszego zdrowia. Oczywiście każda z witamin jest nam potrzebna, jednak zakres działania tej witaminy jest wyjątkowo szeroki. Jest ona odpowiedzialna za utrzymanie kondycji naszych kości oraz optymalną pracę układu odpornościowego. Niedobór witaminy D może objawiać się zwiększoną podatnością na infekcję, zmęczeniem, depresją, słabszym gojeniem się ran, a także wyższym ryzykiem zgonu z powodu chorób nowotworowych. 

Witamina E

Jest ona silnym przeciwutleniaczem, chroniącym naszą skórę przed wczesnym starzeniem się. Niedobór witaminy E może skutkować ogólnym osłabieniem mięśni, trudnością w poruszaniu się, drżeniem i drętwieniem ciała, a także innymi problemami neurologicznymi. Witamina E jest odpowiedzialna za prawidłowe ciśnienie krwi i pracę serca, jak i funkcjonowanie naczyń krwionośnych. 

Witamina K 

Główną funkcją tej witaminy jest udział w procesie krzepnięcia krwi. Jednak zapobiega ona także zwapnieniu naczyń krwionośnych i wpływa korzystnie na nasze serce. Wspólnie z witaminą D odgrywa ona ogromną rolę w utrzymaniu masy kostnej i zmniejszenie ryzyka złamań. Dlatego w suplementach diety bardzo często występuje w połączeniu właśnie witaminą D oraz wapniem.  

Jak przyjmować witaminy A D E K? 

Witaminy z tej grupy z pewnością powinny być przyjmowane w trakcie posiłków, w których znajduje się tłuszcz. Z racji, iż według ekspertów najlepszą formą śniadania, jest śniadanie tzw. białkowo-tłuszczowe, najlepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie omawianych witamin właśnie wraz z pierwszym posiłkiem. Jeśli jednak Twoje śniadanie będzie pozbawione tłuszczu, witaminy te możesz przyjąć w  kolejnym posiłku. 

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close