Artykuły

Zadbaj o odpowiednią gospodarkę elektrolitową

Kołatanie serca, drganie powieki, bolesne skurcze w trakcie treningu, czy nawet błogiego snu, problem z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi, czy nadmierne uczucie zmęczenia… To tylko niektóre możliwe skutki nieprawidłowego poziomu elektrolitów w organizmie.

Nawadniaj się i dbaj o zdrowie

Wiele osób nie jest świadomych, jak łatwo zaburzyć homeostazę elektrolitową i doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które w szczególnych sytuacjach mogą nawet zagrażać życiu. Zbyt intensywne treningi, nieprawidłowe nawodnienie, duża ilość używek, zła dieta i problemy trawienne czy nawet jedna imprezowa noc, mogą skutkować bardzo niekomfortowymi dolegliwościami spowodowanymi zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej.

Niestety organizm potrafi bardzo szybko zareagować na niedobór pewnych pierwiastków, tak że już nawet po jednym dniu możemy odczuć przykre dolegliwości związane z niedoborem składników mineralnych. Najczęściej dochodzi do niedoboru magnezu, któremu towarzyszy często spadek poziomu potasu, jednak bywają również sytuacje, że dochodzi do zaburzeń na poziomie sodu, czy też wapnia. To właśnie głównie te składniki mineralne są odpowiedzialne za prawidłowe przewodnictwo impulsów elektrycznych, które są niezbędne do pracy całego organizmu.

UCZESTNICZY W PRZEMIANACH ENERGETYCZNYCH

Po co nam elektrolity?

W każdym momencie naszego życia niezależnie czy jest to noc i jesteśmy pogrążeni w błogim śnie, czy uczestniczymy w intensywnym treningu całego ciała, to komórki mięśniowe, serce, czy też układ nerwowy wykorzystują elektrolity w celu przesyłania impulsów nerwowych, które powodują napięcia mięśniowe. Mowa tutaj jednak nie tylko o przykurczu mięśni w trakcie podnoszenia ciężarów, ale nawet o pracy klatki piersiowej w trakcie oddychania, czy biciu serca.

W jaki sposób zadbać o odpowiednią gospodarkę elektrolitową?

Bardzo ważna jest zbilansowana zdrowa dieta, która jest zasobna nie tylko w witaminy, ale również składniki mineralne w tym m.in. magnez i potas. Jeśli jednak dokuczają Ci od czasu do czasu bolesne skurcze, drętwienie kończyn, czy drganie powieki, a jadłospis nie jest bogaty w świeże warzywa, nasiona i orzechy, oraz w nawadnianiu brakuje wysokomineralnej wody dobrej jakości, warto rozważyć wprowadzenie odpowiedniej suplementacji, która uzupełni ewentualne niedobory.

Jednym z takich preparatów jest ALLNUTRITION TRI MAGNESIUM + POTASSIUM 100 kaps, który zawiera aż trzy formy magnezu oraz cytrynian potasu i witaminę B6. Produkt ten został stworzony z myślą o osobach, które chcą uzupełnić niedobory i wspomóc pracę układu mięśniowego, zapobiec bolesnym skurczom, zmniejszyć poziom zmęczenia oraz wspomóc układ sercowo-naczyniowy.

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close