Artykuły

Zielona herbata – właściwości odchudzające

Wokół substancji ułatwiających redukcję masy ciała krąży wiele sprzecznych informacji i mitów. Istnieją jednak bezsprzecznie skuteczne związki, które zostały dobrze przebadane z punktu widzenia prozdrowotnego i zdecydowanie mogą też przysłużyć się płynnemu przebiegowi pozbywania się nadmiarowych kilogramów.

Odchudzanie a stres oksydacyjny

Złej jakości dieta, nieregularny sen, sięganie po używki czy przeciążanie organizmu dużą ilością aktywności fizycznej lub dystresu psychicznego to tylko niektóre z czynników, które potencjalnie mogą zaburzać równowagę licznych mechanizmów biochemicznych i fizjologicznych w organizmie. U podłoży wielu z tych zaburzeń leży osłabiona zdolność komórek do np. neutralizowania wolnych rodników, które to znane są z udziału w generowaniu stresu oksydacyjnego.

Ten rodzaj stresu upośledza m.in. odporność czy aktywność ważnych układów regulacyjnych, w tym hormonalnego, czy nerwowego. Jak się okazuje, może być również czynnikiem utrudniającym redukcję masy ciała. Osłabiona ochrona antyoksydacyjna ma bowiem niemałe przełożenie na zdrowie, a dotychczas poznano pewne jej powiązania np. z cukrzycą, miażdżycą czy nowotworami. Zaburzenia te bez wątpienia mogą ograniczyć tempo postępów w procesie odchudzania.

Zielona herbata a stres oksydacyjny

Substancje czynne biologicznie występujące naturalnie w zielonej herbacie należą do najsilniejszych znanych antyoksydantów pochodzenia roślinnego. Wymienić tutaj można m.in. teaninę, kofeinę, chlorofil, ale również charakterystyczne katechiny. Coraz więcej pojawia się publikacji z badań dotyczących wpływu zarówno ekstraktów z herbaty, jak i jej poszczególnych związków chemicznych, na różne mechanizmy patofizjologiczne.

Warto zaznaczyć, że związki te mogą nie tylko wspomagać ochronę antyoksydacyjną, ale również modulować nastrój czy poziom energii mentalnej w ciągu dnia. Ponadto zaobserwowano, że zielona herbata wykazuje nie tylko działanie bezpośrednie, ale również pośrednie na organizm. Otóż może ona wpływać na skład mikrobioty jelitowej oraz wzrost pożytecznych dla zdrowia bakterii, które ograniczają stres oksydacyjny.

WSPOMAGA PRZEMIANĘ MATERII I METABOLIZM TŁUSZCZÓW, POMAGAJĄC W UTRZYMANIU PRAWIDŁOWEJ MASY CIAŁA

Zielona herbata a odchudzanie

Wyniki badań naukowych, w których uczestniczyli ludzie z nadwagą, wskazują wpływ zielonej herbaty na redukcję masy ciała. Warto jednak zwrócić uwagę też na wszystkie prozdrowotne aspekty działania ekstraktów z tej rośliny oraz konkretnych związków chemicznych.

Odchudzanie nie jest tak prostym procesem, jak by mogło się niekiedy wydawać i warto na każdym jego etapie dbać o optymalizację stanu zdrowia, w tym ochrony antyoksydacyjnej oraz mikrobioty jelitowej. Szczególnie duże znaczenie związki z zielonej herbaty mogą mieć u osób o dużym poziomie aktywności fizycznej, kiepsko radzących sobie ze stresem, a także u osób z zaburzeniami glikemicznymi i / lub lipidemicznymi.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close