Artykuły

Znaczenie witaminy K2 w sporcie, treningu siłowym

To, że odpowiednia dieta u osób aktywnych jest postawą, wie prawie każdy, jednak pozornie zdrowy jadłospis nie zawsze musi oznaczać pokrycia zapotrzebowania na wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne.

Diety ubogotłuszczowe, problemy trawienne, choroby wątroby, zły dobór jakościowy produktów mogą skutkować niedoborami witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednym z takich związków jest witamina „K”, a dokładniej K1 (fitochinon) i K2 (menachinon).

Pierwszą z nich dostarczamy głównie z produktami pochodzenia roślinnego, a szczególnie z ciemnozielonymi liśćmi jarmużu, brukselką, brokułem oraz botwinką. Drugą wersję dostarczamy z produktami pochodzenia zwierzęcego lub fermentowanymi przetworami mlecznymi, jajkami, wątrobą i mięsem. Menachinon- jest również częściowo wytwarzany przez naszą naturalną florę bakteryjną zasiedlającą jelita.

Witamina K2 ma szczególne znaczenie nie tylko dla osób uprawiających sport, wymienić możemy tutaj trzy główne czynniki przemawiające za odpowiednim pokryciem potrzeb organizmu na tę witaminę.

Krzepliwość krwi

Witamina K jest odpowiedzialna za aktywację białek, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Białko to wpływa na koagulację, czyli krzepnięcie krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób narażonych na urazy naczyń krwionośnych. Witamina ta poprzez tworzenie odpowiednich białek działa na zahamowanie krwawienia poprzez tworzenie skrzepów, co ma wpływ na zapobieganie krwotokom i siniakom. Warto wspomnieć, że to właśnie witamina K jest podawana w pierwszych 5 godzinach życia noworodków w celu zapobiegania chorobie krwotocznej.

Silne kości

Witamina K2 odgrywa kluczową rolę w gospodarce wapniowej. Bierze ona udział w produkcji białka Gla oraz osteokalcyny, które są odpowiedzialne za wychwyt wapnia w osoczu i odpowiednie umiejscowienie go w kościach i zębach.

W 2006 roku wyszła metaanaliza, w której to potwierdzono, że witamina K zmniejsza utratę masy kostnej, co wpływa na niższe ryzyko złamania kości oraz osteoporozy.

Zdrowe serce

Witamina K w znaczący sposób chroni układ sercowo-naczyniowy.  Witamina ta aktywuje białko MGP, które hamuje odkładanie się wapnia w ściankach naczyń. Przeprowadzono badanie na ponad 4800 osobach, gdzie oceniano związek spożycia witaminy K2 z chorobami serca, zwapnieniem aorty.

Wykazano, że spożycie co najmniej 32 mcg tej witaminy (bez przyjmowania witaminy K1) wiązało się z 50% redukcją zgonów z powodu problemów sercowo-naczyniowych.

Witamina K2 jest niezwykle ważna dla osób uprawiających sport. Może przyczynić się do mniejszego ryzyka wystąpienia złamania i osteoporozy, krwiaków jak i problemów z sztywnością tętnic. 

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close