Artykuły

ALLNUTRITION MAG-VIT – magnez i witaminy, tabletki musujące

Magnez wśród pozostałych składników mineralnych jest wyjątkowo popularny. Stosowany często jest przez sportowców, uczniów, osoby pracujące fizycznie, czy osoby starsze, a także wiele innych grup społecznych.

Forma, w jakiej się go stosuje, niekiedy ma znaczenie dla utrzymania regularności spożycia, ponieważ nie każda osoba lubi przełykać kapsułki i tabletki, a także nie każdy lubi specyficzny smak postaci sproszkowanej. Z pomocą w przypadkach podobnych do tych przychodzą suplementy diety w postaci musującej. Poza tym, że są bardziej atrakcyjne w smaku, to najczęściej są to preparaty wieloskładnikowe o szerokim spektrum potencjalnych działań.

Suplementacja diety magnezem

Uzupełnianie dziennej podaży magnezu dodatkową porcją pochodzącą z suplementu diety może sprawdzić się w wielu sytuacjach. Jest to bowiem składnik mineralny, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, sprzyja prawidłowej pracy serca i mięśni szkieletowych oraz układu nerwowego i bierze udział w licznych procesach fizjologicznych organizmu.

Osoby dorosłe w populacji ogólnej potrzebują dziennie około 310 – 320 mg (kobiety) i 400 – 420 mg (mężczyźni) magnezu odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku ciężkiej pracy umysłowej, fizycznej, a także intensywnego uprawiania sportu ilości te mogą wzrosnąć.

Ponadto brak świadomości na temat żywienia i podaży składników mineralnych, a także złe nawyki żywieniowe łatwo przyczynić się mogą do generowania niedoborów. Słaby stan odżywienia tym pierwiastkiem może być dużym zagrożeniem dla osób z zaburzeniami wchłaniania (m.in. przy chorobach zapalnych jelit), cukrzycą typu 2, schorzeniami związanymi ze starzeniem się organizmu, czy uzależnieniem od alkoholu.

Magnez w postaci musującej

Jeżeli dieta nie zawiera odpowiedniej ilości magnezu lub gdy wzrastają potrzeby organizmu względem tego pierwiastka, warto wzbogacić dietę wygodną dla siebie formą suplementacji. Jedną z przystępnych i smacznych postaci jest forma tabletek musujących. Poza wygodą daje ona tę korzyść, że przygotowany roztwór popijać można w ciągu dnia, co sprzyja stabilności wchłaniania. Dzięki temu łatwiej jest w trudnych warunkach uniknąć zmęczenia i osłabienia, nudności i wymiotów, bolesnych skurczy mięśni, czy zaburzeń rytmu pracy serca.

MAGNEZ ORAZ WITAMINY O PRZEPYSZNYM CYTRYNOWYM, MUSUJĄCYM SMAKU

Substancje wzbogacające

Suplementy diety w postaci musującej często są produktami kompleksowymi. Cennym uzupełnieniem dla solidnej dawki magnezu mogą być m.in. witaminy. Organizm, który potrzebuje więcej magnezu, w pewien sposób wesprzeć mogą również witaminy z grupy B, witamina C, a także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Powiązane one mogą być z metabolizmem magnezu przez liczne pośrednie szlaki. Na przykład omawiany pierwiastek wraz z witaminą C i D może wzmacniać tkanki łączne, z witaminami z grupy B redukować zmęczenie, a wraz z witaminami A, E i K wspierać układ sercowo-naczyniowy.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close