Artykuły

Białko czy gainer dla ektomorfika

W celu uporządkowania typów budowy sylwetek utworzono podział zależny między innymi od tendencji do nabierania masy tłuszczowej, czy łatwości budowania masy mięśniowej. Podział ten obejmuje trzy różne somatotypy – endomorficzny, mezomorficzy oraz ektomorficzny.

Problem z nabieraniem masy

Przyjmuje się, że endomorfikom najłatwiej przybywa tkanki tłuszczowej, mezomorfikom każdy zazdrości atletycznej sylwetki o niskim otłuszczeniu, a ektomorficy nie mają problemów z utrzymaniem szczupłej figury, często niezależnie od ilości spożywanych dziennie kalorii.

Ze względu na te różnice osobom o zróżnicowanych predyspozycjach poleca się inną dietę oraz suplementację. Jakie suplementy najlepiej sprawdzą się u ektomorfików? Lepiej sięgnąć po odżywkę białkową czy gainer, aby zbliżyć się do mezomorficznej budowy ciała?

Co lepsze dla ektomorfika?

Ektomorficzny typ budowy ciała zdecydowanie pozwala osobom o takiej sylwetce na spożywanie dużych ilości kalorii. Należy jednak pamiętać, że sam somatotyp nie wystarczy, aby cieszyć się zdrowiem i kondycją fizyczną. Każda osoba niezależnie od predyspozycji w budowie sylwetki potrzebuje określonych ilości składników odżywczych oraz witamin i składników mineralnych. Jeśli celem ektomorfika jest optymalizacja stanu odżywienia, czy wydolności fizycznej, jego dieta powinna być ściśle kontrolowana – głównie pod kątem zawartości białka i węglowodanów.

Białko buduje mięśnie

Ilość białka w diecie determinuje zdolność organizmu do budowy siły i masy mięśniowej, które dla ektomorfików mają bardzo duże znaczenie – choćby z perspektywy prewencji upadków i kontuzji, czy samej estetyki wyglądu sylwetki.

Węglowodany dodają niezbędnej energii

Węglowodany z kolei stanowią surowiec energetyczny, ich odpowiednia zawartość w diecie ektomorfika może między innymi zabezpieczyć organizm przed utratą masy mięśniowej ciała na skutek wykonywanej aktywności fizycznej. Z tych względów jednym z najlepiej sprawdzających się suplementów diety u ektomorfików jest odżywka typu gainer.

Gainer jest kompleksowy

Gainery mogą być bardziej efektywne dla ektomorfików, ponieważ są to produkty kompleksowe. Oprócz solidnej dawki węglowodanów dostarczają również pewnej ilości białka. Mogą zatem nie tylko dostarczać dodatkowej energii dla pracy mięśni ale również stymulować syntezę białek mięśniowych, tym samym przyspieszając regenerację.

Należy jednak pamiętać, że istnieją wyjątki od tej reguły. Niekiedy ektomorficy również mogą zmagać się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, zwłaszcza gdy styl życia odbiega od modelu uznawanego powszechnie za zdrowy. Mowa wtedy o sylwetce „skinny-fat” – mimo szczupłych ramion i nóg występuje problem z otłuszczeniem brzucha i trzewi.

Podobnym przykładem może być sytuacja, w której dieta jest bogata w węglowodany, jednak uboga pod względem białka. W przypadkach osób „skinny-fat”, czy przy diecie wysokowęglowodanowej i niskobiałkowej bardziej przydatna może być odżywka białkowa, ponieważ przy jej użyciu łatwiej jest doprowadzić do optymalizacji stosunku ilości tkanki tłuszczowej do mięśniowej.

Podsumowanie

Gainery mogą być przydatnym narzędziem w diecie ektomorfika. Przy zbilansowanej diecie z pewnością jest to lepszy wybór, niż odżywka białkowa. Należy jednak pamiętać, że nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować w diecie oba produkty i zapewnić organizmowi zarówno łatwostrawne źródło energii, jak i pełnowartościowy budulec.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close