W niemal każdej dyscyplinie sportu wymagającej aktywności fizycznej - bo przecież istniejąc również sporty o charakterze raczej statycznym - wykonywany trening wiąże się z podobnymi procesami, odbywającymi się w naszym ciele.
W czasie treningu energia jest spalana, mięśnie pod wpływem wykonywanego wysiłku i obciążenia ulegają mikro uszkodzeniom.
- Istota regeneracji potreningowej
- Czym są BCAA i jakie korzyści niesie ich stosowanie?
Istota regeneracji potreningowej
Dalsza część, to proces regeneracji następujący po treningu, w którym organizm stara się odbudować celowo uszkodzone włókna mięśniowe, lub nawet je nadbudować przygotowując organizm do kolejnej ciężkiej pracy, jakiej go poddamy.
Na każdym z tych etapów nasz organizm potrzebuje naszego wsparcia w prawidłowym jego przebiegu. Wsparciem jest zapewnienie odpowiedniej regeneracji, zbilansowanej diety i suplementów, które dostarczą składników nie przekazanych w odpowiedniej ilości w diecie.
Jednym z bardziej powszechnych suplementów o wielotorowym działaniu jest BCAA.
Czym są BCAA i jakie korzyści niesie ich stosowanie?
BCAA czyli aminokwasy rozgałęzione, to 3 z grupy niezbędnych dla organizmu aminokwasów, których sami nie potrafimy wyprodukować, nazywamy je aminokwasami egzogennymi. Potrzebne jest dostarczenie ich wraz z pożywieniem i suplementami.
W skład BCAA wchodzi leucyna, walina, izoleucyna
Aminokwasy spełniają wiele ważnych dla ciała ról. BCAA wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i mogących poprawić nasze wyniki sportowe.
Przyjrzyjmy się kilku z nich.
1. Masa mięśniowa
Aminokwasy biorą udział w budowie białek, BCAA również i wartym odnotowania jest fakt, iż BCAA stanowi około 18% aminokwasów, które znajdziemy w mięśniach.
Leucyna uczestnicy w procesie syntezy białek mięśniowych. Jedno z badań przeprowadzonych na grupie 10 mężczyzn, których poddano treningowi oporowemu oraz suplementacji BCAA. Wynik badania sugeruje, że spożycie po treningu BCAA zwiększa syntezę białek mięśniowych.
2. Zmniejszenie bolesności mięśni
To proces równie ważny, jak sam trening. Im szybciej i efektywniej nasz organizm poradzi sobie z odbudową uszkodzonych podczas wysiłku fizycznego włókien mięśniowych, tym lepiej i wydajniej będzie mógł pracować na kolejnym treningu. BCAA poprzez zmniejszenie uszkodzeń włókien mięśniowych może wspomagać ten proces, prowadzi to również do odczuwania mniejszego bólu mięśni i skrócenia czasu trwania „zakwasów”.
Badanie przeprowadzone na grupie młodych kobiet, które wykonywały trening przysiadów poprzedzony suplementacją BCAA. Wynik wskazuje, że zażywanie BCAA przed treningiem może hamować uszkodzenie mięśni oraz bolesność mięśni wywołaną treningiem.
3. Funkcja antykataboliczna
Ilość białek budujących tkankę mięśniową nie jest stała. Są ona nieustannie poddawane procesowi rozkładu i budowy. Niszczenie mięśni następuje, gdy ilość białek ulegających rozpadowi jest większa, niż ich synteza. Dzieje się tak w wyniku pracy wykonywanej przez mięśnie, ale także w procesie starzenia się oraz jest obecne podczas zmagania się z chorobami np. nowotworowymi. Dostarczenie aminokwasów rozgałęzionych formie suplementu może spowodować, że organizm nie sięgnie w celu wyprodukowanie energii do białka zawarte w mięśniach, ale wykorzysta właśnie BCAA znajdujące się w krwiobiegu.
4. Zmęczenie wysiłkiem fizycznym
Trening wywołuje zmęczenie. Uzależnione jest to od kilku zmiennych, jednak towarzyszy praktycznie każdej aktywności fizycznej. Przeprowadzone badania sugerują, że suplementacja BCAA może wpływać na zmniejszenie poziomu zmęczenia ćwiczeniami. Badanie to było przeprowadzone na grupie kolarzy. Wynik wykazywał, że oceniali swoje zmęczenie o 15% niżej niż grupa przyjmująca placebo.
5. Wpływ na gospodarkę cukrową
BCAA a dokładniej leucyna i izoleucyna, należą do aminokwasów, które powodują wzrost poziomu insuliny bez wzrostu glukozy. Dzięki temu mechanizmowi organizm w łatwiejszy sposób może regulować poziom cukru we krwi.
Suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi może przynieść wymierne korzyści dla naszego zdrowia i wpłynąć na jakość i wyniki uprawianej przez nas dyscypliny sportowej. Jest to wsparcie jakie możemy zapewnić naszemu organizmowi na drodze do osiągnięcia wymarzonego celu.
Źródła:
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.