Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, która szczególne znaczenie ma w ciepłych miesiącach oraz czasach braku dostępu do siłowni i sal treningowych. Istnieje wiele rodzajów biegania i niezależnie od intensywności treningów tego typu oraz czasu ich trwania organizm potrzebuje substancji budulcowych do usprawnienia regeneracji.
- Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych
- Rola BCAA przed bieganiem
- Rola BCAA po bieganiu
- Suplementacja BCAA
Do najważniejszych aminokwasów aktywujących syntezę białek mięśniowych zalicza się leucynę, izoleucynę oraz walinę, czyli tzw. aminokwasy rozgałęzione (BCAA – branched chain aminoacids).
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych
Wymienione powyżej aminokwasy mają bezpośredni wpływ na procesy zachodzące w komórkach mięśniowych i związane są ze wzrostem i / lub utrzymaniem masy mięśniowej. W diecie w największych ilościach dostarczane są z jajami, nabiałem i mięsem, ponadto często ich źródło stanowią suplementy diety.
Jednym z czynników, który kształtuje zapotrzebowanie na aminokwasy z tej grupy, jest poziom aktywności fizycznej oraz jej charakter, częstotliwość, intensywność, długość trwania, czy różnorodność. W regularnym aktywowaniu syntezy białek mięśniowych największe znaczenie ma wielkość ich porcji oraz częstotliwość stosowania, zatem pewną rolę odegrać mogą zarówno przed, jak i po treningu biegowym.
Rola BCAA przed bieganiem
Podaż BCAA przed treningiem może mieć znaczenie dlatego, że zazwyczaj bezpośrednio przed samą aktywnością nie spożywa się potraw bogatych w białka. Najczęściej posiłek przed treningowy umiejscawia się na około 2 h przed podejmowaną aktywnością, aby nie ryzykować wystąpieniem dyskomfortu żołądkowo-jelitowego. Przy wysokim zapotrzebowaniu na białko dodatkowa porcja aminokwasów przed samym bieganiem może przyczynić się do wystąpienia dodatkowego bodźca do rozwoju tkanki mięśniowej, a także hamowania jej uszkodzeń w przypadku ekstremalnych wysiłków.
Istnieją również przesłanki, że BCAA może w pewnym stopniu opóźnić wystąpienie uczucia zmęczenia i chęci zaznania odpoczynku, prawdopodobnie poprzez opóźnienie lub zniwelowanie wydzielania serotoniny (powszechnie często nazywanej hormonem szczęścia). Ponadto przy długich treningach BCAA w pewnym stopniu może sprzyjać regulacji poziomu glikogenu, czyli mięśniowych „zapasów” cukrów.
Rola BCAA po bieganiu
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na regenerację po treningach jest podaż białek i poszczególnych aminokwasów. Za najbardziej wartościowe w tym kontekście (obok kreatyny) uznaje się aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Spożywając je po treningu, można poprawić warunki związane z regeneracją tkanki mięśniowej, co przekłada się na osiąganie lepszych wyników i skrócenie czasu „dochodzenia do siebie” pomiędzy kolejnymi treningami.
Łącząc BCAA z odżywką węglowodanową i kreatyną można nieco odłożyć w czasie spożycie posiłku po treningowego, gdyż zapewnione wtedy są związki zarówno przywracające poziom energii, jak i rozpoczynające proces „odbudowy”.
Suplementacja BCAA
Zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na białka i aminokwasy nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza w przypadku osób o wysokim poziomie masy mięśniowej oraz aktywności fizycznej. Dodatkowa podaż tych związków budulcowych może być dobrym wsparciem treningów biegowych. Dawkowanie należy dostosować do swojego zapotrzebowania i szacowanej dziennej podaży białka. Dla optymalizacji wyników sportowych zaleca się spożywanie około 2 g białka na kilogram masy ciała.
Osoba regularnie biegająca, ważąca 75 kg powinna zatem spożywać około 150 g białka, z czego w dzień treningu około 10 – 20 g (w zależności od stopnia zaawansowania sportowego i kompozycji diety) może być dostarczone m.in. z suplementu diety zawierającego omawiane aminokwasy.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.