Łutówka, Szklanka, czy Wczesna Ludwika, to jednej z najpopularniejszych odmian naszych rodzimych wiśni, które można spotkać w sadach i na straganach.
Jednak na półkach sklepów z odżywkami coraz częściej możemy znaleźć suplement o nazwie Acerola- wiśnia z Barbados. Czy jest jakoś spokrewniona z naszymi owocami?
- Acerola
- Wulkan przepełniony witaminą C
- Wyjątkowy, lecz nietrwały "Superfood"
- Niezwykła forma witaminy C
- Nie tylko witamina C
Acerola
Acerola (Malpigia granatolistna) nazywana także wiśnią z Barbados, to szeroki krzew, dorastający do 2-3 metrów wysokości. Jego naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna (część południowa) oraz Środkowa i Południowa.
Owoce tej rośliny przypominają wyglądem i kwaskowatym smakiem nasze wiśnie i podobnie, jak one mogą być spożywane zarówno na surowo, jak i w postaci różnych przetworów, jak soki, dżemy.
Wulkan przepełniony witaminą C
Jednak nie walory smakowe czy kulinarne wyróżniają te małe czerwone owoce, spośród setek innych smacznych darów natury, a ich bogactwo w witaminę C oraz inne, cenne substancje, takie jak fenole, karotenoidy i flawonoidy. Warto zaznaczyć, że 100 gramów wiśni Acerola zawiera około 1500-4500 mg kwasu askorbinowego, co znacznie przekracza zawartość tej witaminy np. w owocach cytrusowych.
Wyjątkowy, lecz nietrwały "Superfood"
Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości Acerola w ostatnich latach zyskała na popularności i nazywana jest super owocem, super food. Charakterystyczną cechą i zarazem powodem, dla którego Acerola spożywana może być częściej w postaci suplementów i przetworów, niż surowych owoców, jest fakt, że owoce psują się w błyskawicznym tempie, około 5 dni od momentu zbioru.
Bardzo duża ilość witaminy C w owocach tej rośliny sprawia, że wykazuje ona silne działanie przeciwutleniające, tym samym hamując szkodliwe działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania miażdżycy, nowotworów, wpływają na powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry.
Ponadto witamina C wpływa na kondycję układu krwionośnego, poprzez wzmacnianie naczyń krwionośnych i ich uszczelnianie, a także odgrywa ważną rolę dla poprawnego działania układu immunologicznego, wspierając organizm w walce z infekcjami. Bierze również udział w procesie wchłaniania bardzo istotnych substancji, takich jak wapń i żelazo, wpływa również na tworzenie tkanki kolagenowej.
Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że badanie przeprowadzone w 2007 roku udowodniło, że witamina C zawarta w Aceroli wykazuje lepszą przyswajalność dla człowieka niż syntetyczny kwas askorbinowy. Może to być istotna informacja dla osób zmagających się z niedoborem tej witaminy lub szukających jak najbardziej naturalnych źródeł tego cennego antyoksydantu.
Nie tylko witamina C
Witamina C to nie jedyny składnik ważny dla zdrowia, jaki dostarcza Acerola. Bogata jest także we flawonoidy, antocyjany czy fenole oraz ryboflawina, tiamina żelazo, wapń i fosfor.
Ten niepozorny owoc, dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, coraz częściej jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Warto rozważyć także zastosowanie suplementów na bazie Aceroli i skorzystanie z wartości, jakie oferuje.
Źródła:
- Gabriele i Peter Colditz: Owoce egzotyczne. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multiko, 1995.
- https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1807/2
- https://fruits.edpsciences.org/articles/fruits/abs/2008/02/i8204/i8204.html
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171686/nutrients
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.