W świecie natury istnieje wiele substancji o działaniu przeciwzapalnym i bardzo korzystnym dla zdrowia człowieka. Niektóre z tych substancji posiadają ogrom właściwości, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w codziennej profilaktyce. Jedną z takich substancji jest kwas alfa-liponowy. Czym on jest i jak działa?
- Co to jest kwas alfa-liponowy?
- Jak działa kwas alfa-liponowy?
- Dodatkowe zalety kwasu alfa-liponowego
- Kwas alfa-liponowy - podsumowanie
Co to jest kwas alfa-liponowy?
Kwas alfa-liponowy jest silną substancją obecną w organizmie ludzkim i posiadającą silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że odpowiednie stężenie tego kwasu przyczynia się do sprawnego usuwania nadmiaru wolnych rodników tlenowych indukujących stan zapalny w organizmie lub w jego konkretnej części.
Jest to rodzaj związku, który jest silnie zależny od wieku danej osoby. Im starsza jest dana osoba, tym mniej produkuje kwasu alfa-liponowego. Warto więc zdrowo się odżywiać, dbać o regenerację i zadbać o podstawową suplementację składnikami mineralnymi, aby zadbać o dobre stężenie kwasu alfa-liponowego. Jeśli powyższe czynniki zostaną zaniedbane, istnieje większe ryzyko rozwoju różnego rodzaju stanów zapalnych.
Kwas alfa-liponowy stale podlega coraz to nowszym badaniom, które weryfikują jego prozdrowotne działanie. Okazuje się, że w przyszłości może on posiadać więcej medycznych zastosowań, niż nam się wydaje. Warto więc poczekać na dalsze doniesienia na ten temat i korzystać z aktualnie poznanych właściwości prozdrowotnych kwasu alfa-liponowego.
Jak działa kwas alfa-liponowy?
Warto wiedzieć, że ilość tego związku jest zależna od aktualnego zdrowia i wieku organizmu oraz od jakości diety. Pewne ilości kwasu alfa-liponowego są produkowane przez organizm ludzki, reszta natomiast jest pozyskiwana ze źródeł spożywczych.
Kwas alfa-liponowy, jak już wiadomo, działa jako czynnik ograniczający natężenie stanu zapalnego dzięki zdolności do redukcji cytokin prozapalnych. Kwas alfa-liponowy oddziałuje także na tkanki obwodowe organizmu w postaci uwrażliwiania w nich receptorów dla insuliny. Innymi słowy, stosowanie kwasu alfa-liponowego przyczynia się do poprawy insulinowrażliwości, która odgrywa ważną rolę w profilaktyce insulinooporności i bardzo poważnych przypadłości metabolicznych związanych z gospodarką węglowodanową organizmu.
Dodatkowe zalety kwasu alfa-liponowego
Ponadto stosowanie ALA może przyczynić się do sprawniejszego transportowania informacji przez tkankę nerwową dzięki zabezpieczeniu jej przestrzeni synaptycznych. Bardzo często kwas alfa-liponowy jest stosowany w przypadku różnych neuropatii, chociażby w przebiegu cukrzycy typu II.
Warto także wiedzieć, że ALA działa jako silny czynnik profilaktyczny wobec chorób cywilizacyjnych. Wpływa on na regulację poziomu lipidogramu, czyli obniża poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów, jednocześnie podnosi poziom frakcji HDL.
ALA reguluje także ciśnienie krwi, co ma duże znaczenie u osób obciążonych historią chorobową w rodzinie oraz tych zmagających się obecnie z nadciśnieniem tętniczym.
Suplementacja ALA wpływa także na sprawniejszą syntezę glikogenu mięśniowego i oszczędza glikogen wątrobowy. Może to zjawisko wpływać na poprawę wydolności fizycznej, dzięki większemu zaopatrzeniu mięśni w glukozę. W perspektywie czasu takie działanie powinno ograniczać nadmierną akumulację kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.
Kwas alfa-liponowy - podsumowanie
Kwas alfa-liponowy (ALA) jest związkiem produkowanym w pewnych ilościach w organizmie, wykazującym szereg korzystnych właściwości. ALA można także pozyskiwać z diety i jest to ważny element, ponieważ jego produkcja ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem i toczącymi się stanami zapalnymi w organizmie.
Stosowanie kwasu alfa-liponowego to dobry pomysł dla osób chcących zadbać o codzienną profilaktykę zdrowotną by ochronić organizm przed różnymi czynnikami prozapalnymi. Ponadto ALA może mieć ciekawe zastosowanie w sporcie, a konkretniej w poprawie wydolności fizycznej.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.