Można zaryzykować stwierdzenie, że niemal każdy chociaż raz w życiu spotkał się z tabletkami, lub kapsułkami. Najczęściej kojarzą nam się z lekami i równie często goszczą w domowych apteczkach.
- Tabletki i kapsułki - zalety
- Ashwagandha czyli żeń-szeniem indyjski
- Podsumowanie
Umieszczone w nich leki, probiotyki, suplementy, zioła i witaminy pozwalają na szybkie i dokładne dozowanie. Nie mielibyśmy możliwości korzystania z tego rozwiązania, gdyby nie wynalazek pewnego Brytyjczyka. William Brockedon, brytyjski podróżnik, wynalazca i artysta, jako pierwszy wprowadził do powszechnego użytku tabletki. W 1843 roku opatentował on urządzenie, które pod wpływem ciśnienia sprasowało proszek w tabletkę. To innowacyjne wówczas odkrycie zrewolucjonizowało medycynę.
W tym miejscu może rodzi się pytanie, czy taka forma przyjmowania preparatów roślinnych jest tak samo skuteczna, jak tradycyjne parzenie lub bezpośrednie spożywanie korzenia i liści drogocennej nam rośliny? Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego powstały tabletki.
Tabletki i kapsułki - zalety
Tabletkowanie lub kapsułkowanie ma na celu stworzenie preparatu o stałej, określonej dawce jednego lub kilku substancji. Taka forma dawkowania preparatów niesie za sobą kilka głównych korzyści:
- łatwość używania substancji mimo np. nieprzyjemnego smaku
- precyzyjne określenie substancji aktywnych
- zapewnienie dłuższej trwałości
- ochrona przed wpływem czynników zewnętrznych
- gwarancja spożycia określonej porcji substancji.
Czy stosowanie ashwagandha w tabletkach jest w takim wypadku skuteczne? Tak!
Ashwagandha czyli żeń-szeniem indyjski
Ashwagandha zwana inaczej żeń-szeniem indyjskim to roślina znana już od wieków. Stosowana była przede wszystkim w medycyny ajurwedyjskiej. Krzew ten naturalnie występuje na terenach Afryki, Azji i Europie południowej. Wybierając suche i słoneczne tereny, dorasta do niewielkiej wysokości 75 cm. Wykorzystywane są głównie korzeń i liście tej rośliny.
Ze względu na wiele badań potwierdzających korzyści płynące ze stosowania żeń-szenia indyjskiego jest on nadal wykorzystywany w postaci suplementów diety oraz w medycynie.
Główną substancją aktywną w tej roślinie są witanolidy, które wykazują wysoką aktywność biologiczną i to właśnie na nich warto skupić swoją uwagę. Stosowanie preparatów w tabletkach lub kapsułkach pozwala na kontrolowanie substancji aktywnych i dawkowanie preparatu w konkretnej, odmierzonej dawce.
Obecnie przeprowadzane badania mające na celu określenie wpływu Ashwagandhy na zdrowie człowieka, są głównie prowadzane na preparatach opartych o kapsułki lub tabletki, co pozwala na ściśle określoną kontrolę i powtarzalność badań.
Wpływ na poprawę pamięci i funkcji poznawczych
W 2017 roku opublikowane badanie przeprowadzone na grupie 50 osób. Przez osiem tygodni jedna grupa otrzymywała 300 mg ekstraktu Ashwagandhy dwa razy dziennie, a druga placebo. Wyniki wskazują, że roślina a może poprawić pamięć, szybkość przetwarzania informacji, oraz czas reakcji.
Obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu)
W 2012 roku przeprowadzono podobne badanie, gdzie zastosowano dawkę 300 mg ekstraktu z ashwagandhy dwa razy na dobę, ale u osób cierpiących na przewlekły stres. Badanie to trwało 60 dni. Wykazano, że grupa stosująca ten adaptogen odczuwała dużo mniejszy stres i napięcie nerwowe, a poziom kortyzolu w surowicy był znacznie niższy niż w grupie stosującej placebo.
Inne potencjalne korzyści płynące ze stosowania ekstraktu z ashwagandy w formie kapsułek lub tabletek:
- wspomaga kontrolę glikemii
- wykazuje działanie przeciwnowotworowe
- zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju
- wpływ na zwiększenie poziomu testosteronu
- zmniejszenie stanów zapalnych
- obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Podsumowanie
Jeśli chcemy stosować suplementy oparte o ashwagandhę, warto szukać preparatów opartych o ekstrakt tej rośliny (600-800 mg) wraz z informacją o zawartości witanolidów. Pozwoli to na bezpieczne i łatwe w kontroli dawkowanie tejże cennej rośliny.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28471731/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.