Ile kreatyny przyjmować dziennie?
Spośród suplementów diety przeznaczonych głównie dla sportowców kreatyna jest jednym z tych, które cieszą się największą popularnością. Zasadność jej stosowania przez osoby aktywne fizycznie ma solidne fundamenty w licznych publikacjach naukowych. Związek ten swoją nazwę zawdzięcza swemu pochodzeniu, bowiem charakterystyczny jest dla mięs, na które w języku greckim mówi się kreas.
Kreatyna w organizmie i w diecie Funkcje kreatyny Ile kreatyny dziennie? Dawkowanie kreatyny
Kreatyna w organizmie i w diecie
Omawiana substancja powstaje w organizmie z aminokwasów: metioniny, argininy oraz glicyny, a tkankami szczególnie bogatymi w nią są mięśnie. Kreatyna występuje tam zarówno u ssaków, ptaków, jak i ryb. Jest ona jednym z powodów, dla których produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego odgrywają kluczową rolę w optymalizacji stanu odżywienia człowieka. Mimo że ludzie mają „zaprogramowane” enzymy, które mogą wytworzyć kreatynę , to powszechnie przyjmuje się, że nie są to ilości, które mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie osoby często trenującej lub pracującej fizycznie.
Funkcje kreatyny
Główną funkcją kreatyny jest jej udział w dostarczaniu energii do pracujących mięśni. W formie fosfokreatyny uczestniczy w syntezowaniu ATP (adenozynotrifosforanu), co zabezpiecza energetycznie pierwszych kilkanaście / kilkadziesiąt sekund pracy. Jest to jednak bardzo ważny mechanizm dla ergonomiki wysiłku w całym czasie jego wykonywania, niezależnie od tego, czy jest on krótko- czy długotrwały oraz czy ma charakter ciągły, czy przerywany (w seriach). Dostarczanie do organizmu kreatyny po wysiłku należy do najskuteczniejszych strategii regeneracyjnych, gdyż pozwala na szybkie odnowienie zasobów fosfokreatyny i odżywienie mięśni.
Warto jeszcze wiedzieć, że funkcje kreatyny nie ograniczają się do kondycji ludzkiego aparatu ruchu. Otóż związek ten obecny jest również w mózgu, gdzie według niektórych przesłanek może pełnić funkcje pro-kognitywne oraz przeciwdepresyjne.
Ile kreatyny dziennie?
Według różnych szacunków organizm przeciętnie może wytworzyć około 1 g kreatyny dziennie. Drugie tyle dostarczyć można, spożywając niespełna 500 g mięsa z piersi kurczaka lub około 300 g wołowiny. Ilości te wydają się jednak nie być adekwatne do tego, co zaleca się obecnie sportowcom.
Otóż według wielu źródeł poziom spożycia kreatyny u osób o wysokim poziomie aktywności fizycznej powinien wynosić 3 – 5 g dziennie lub nawet 0,1 g / kg masy ciała. Chęć uzyskania ergogenicznych efektów kreatyny za pomocą samej diety oznaczałaby konieczności konsumpcji przynajmniej kilograma mięsa dziennie. Bez wątpienia jest to problematyczny związek dla wegetarian i wegan.
Dawkowanie kreatyny
Chcąc skutecznie i bezpiecznie optymalizować swoje starania o lepszą kondycję fizyczną, powinno się rozważyć suplementowanie diety kreatyną. Jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób na podniesienie zawartości tego związku w mięśniach. Dawkując preparaty zawierające kreatynę, należy pamiętać przede wszystkim o takich zmiennych jak masa ciała, poziom aktywności fizycznej, czy kompozycja diety. Jeśli odpowiednio dopasuje się wielkości porcji do swoich potrzeb, można liczyć na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej oraz poprawę wyników.
DODANO:
25/05/2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/mintrewww_638343412349950214.jpg
SFD