Cynk, jak dobrze wiadomo to pierwiastek o dużym znaczeniu dla zdrowia. Jego odpowiednie ilości dostarczane wraz z dietą świetnie kształtują homeostazę organizmu i przyczyniają się do regulacji wielu procesów w organizmie. Nie bez powodu cynk na ten moment jest określany jako uczestnik w ponad 300 reakcjach enzymatyczno-hormonalnych w organizmie człowieka. Warto więc skupić się na właściwej ilości tego pierwiastka w organizmie.
Czy suplementacja cynkiem jest potrzebna? Maksymalna dawka cynku Podsumowanie
Czy suplementacja cynkiem jest potrzebna?
Pomimo tego, że dzienne zapotrzebowanie na cynk wynosi wśród kobiet 8 mg na dobę, a u mężczyzn 11 mg na dobę, warto mieć na uwadze to, że nie każdy jest w stanie odpowiednio zbilansować swoje żywienie i regularność spożywanych posiłków. Wpływa na to między innymi prowadzony styl życia.
W momencie, gdy dana osoba nie jest w stanie pozyskać odpowiedniej ilości cynku z diety, świetnym wsparciem dla zdrowia okazuje się suplementacja cynkiem. Jest ona w takich przypadkach jak najbardziej potrzebna. Istnieje również wiele stanów zapalnych, w których zapotrzebowanie na ten pierwiastek silnie wzrasta. Osoby regularnie podejmujące wysiłek fizyczny to również grupa, która powinna rozważyć dodatkową suplementację cynkiem. Wiele czynników zapalnych powoduje "wypłukiwanie" tego pierwiastka z organizmu.
Cynk w wyższej dawce świetnie wpływa na regulację wielu procesów biochemicznych w ciele człowieka, stąd też warto skonsultować kwestię jego suplementacji ze swoim lekarzem lub dietetykiem.
Maksymalna dawka cynku
Pomimo faktu, że cynk korzystnie wpływa na wiele układów w organizmie człowieka, trzeba mieć na uwadze to, że istnieją pewne limity w zakresie suplementacji cynkiem. Istnieje możliwość jego przedawkowania, co może powodować zaburzenia w odporności organizmu, bóle głowy, nudności, wymioty, rozstrój żołądka, zaburzenia w lipidogramie, metabolizmie żelaza i miedzi oraz złym samopoczuciu.
Warto więc mieć na uwadze maksymalną dopuszczalną dawkę cynku, jaka może podlegać suplementacji. Rekomendowana ilość cynku do dziennej suplementacji wynosi najczęściej około 15-20mg. Górną granicę przyjęto na poziomie 40 mg i nie należy jej przekraczać. Warto mieć na uwadze to, że wyższa dawka niż rekomendacje żywieniowe, jest podyktowana interakcjami cynku z różnymi składnikami diety. Cynk jest pierwiastkiem, którego absorpcja jest ograniczona przez błonnik, a więc kluczowy składnik diety, który jest obecny praktycznie w każdym produkcie składającym się z węglowodanów (głównie złożonych) w większej lub mniejszej ilości.
Suplementacja cynkiem powinna być prowadzona w sposób doraźny. Długoterminowe stosowanie nadmiernej ilości cynku może skutkować jego przedawkowaniem.
Podsumowanie
Cynk jest ważnym elementem zdrowia organizmu. Pomimo jego szerokiego występowania w żywności, nie każdy jest w stanie odpowiednio zbilansować dietę względem prowadzonego stylu życia. W takiej sytuacji może dochodzić do niedoborów cynku. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po suplementację tym pierwiastkiem, w celu uzupełnienia jego niedoborów.
Warto mieć na uwadze to, że przewlekła suplementacja cynkiem może także prowadzić do jego nadmiaru w organizmie, skutkując wieloma objawami. Warto więc stosować się do rekomendacji producenta. Zalecana dawka dzienna cynku w suplementacji wynosi około 15-20mg, co odpowiada w znacznej większości 1 kapsułce dziennie.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.