Creapure to zarejestrowana marka monohydratu kreatyny, opisywana jako jedna z najczystszych form monohydratu kreatyny dostępnych na rynku. Proces produkcyjny Creapure obejmuje rygorystyczne metody kontroli, nie tylko ze strony producenta, ale również przez niezależne laboratoria. Monohydrat kreatyny, główny składnik Creapure, jest formą kreatyny, która jest najlepiej zbadana i przez to często wykorzystywana w suplementacji sportowej, chociaż wciąż poznaje się kolejne jej zastosowania.
- Właściwości kreatyny
- Inne zastosowania Creapure
- Suplementacja Creapure
Właściwości kreatyny
Regeneracja i energia
Monohydrat kreatyny, kluczowy składnik Creapure, działa przez zwiększenie poziomu fosfokreatyny w mięśniach. Zwiększenie jej dostępności umożliwia mięśniom szybsze regenerowanie adenozynotrifosforanu (ATP), podstawowego nośnika energetycznego w komórkach mięśniowych. Fosfokreatyna jest szybkim źródłem energii wykorzystywanym w największym stopniu w trakcie krótkotrwałych, ale intensywnych wysiłków fizycznych, takich jak treningi siłowe, sprinty czy sporty walki, jednak nie ogranicza się tylko do tego.
Wzrost siły i masy mięśniowej
Dzięki swojej roli w metabolizmie energetycznym kreatyna może pomóc sportowcom w osiągnięciu większej liczby powtórzeń danego ćwiczenia, czy pozwolić na używanie większych ciężarów, co ułatwia proces wzrostu siły i masy mięśniowej. Zwiększenie zasobów ATP pozwala na dłuższe utrzymanie danej intensywności wysiłku, opóźniając zmęczenie również w przypadku sportów wytrzymałościowych.
Wydolność sportowa
Warto też dodać, że monohydrat kreatyny sprzyja nawodnieniu mięśni, co jest kluczowe nie tylko dla wzrostu wydolności, ale również może być ważne dla regeneracji po intensywnym wysiłku oraz prewencji kontuzji. Szczególne znaczenie może to mieć podczas długotrwałych wysiłków.
Zawartość kreatyny w przykładowych produktach spożywczych
Produkt
|
Zawartość (mg/100 g)
|
Pierś z kurczaka
|
360
|
Tuńczyk
|
350
|
Mielona wołowina (ok. 10% tłuszczu)
|
340
|
Tofu / soczewica
|
<1
|
Inne zastosowania Creapure
Funkcje poznawcze, koncentracja i pamięć
Inne zastosowania Creapure sięgają poza sferę sportową, obejmując zdrowie poznawcze i ogólne samopoczucie. Sugeruje się, że kreatyna może zwiększać koncentrację, poprawiać pamięć oraz polepszać zdolność przetwarzania informacji w sytuacjach stresu lub zmęczenia, dzięki swojej roli w stabilizacji energetycznej komórek mózgowych.
Samopoczucie i zdrowie
Dzięki temu mechanizmowi może też pomóc lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i wpływać na ogólne samopoczucie na co dzień. Związek ten jest również badany w kontekście wsparcia terapeutycznego w różnych stanach neurologicznych i psychiatrycznych, takich jak depresja czy choroba Parkinsona, a nawet różnego rodzaju dystrofie mięśniowe, czy sarkopenia.
Praca umysłowa i stres zawodowy
Suplementacja Creapure może być zatem wartościowa nie tylko dla sportowców, ale i osób potrzebujących wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego i poznawczego. Przekładać się to może również na efektywność osób pracujących umysłowo, narażonych na chroniczne zmęczenie czy stres zawodowy.
Suplementacja Creapure
Creapure jest dostępne w postaci białego proszku, który jest łatwy do rozpuszczenia w wodzie lub soku, jednak na rynku suplementów znaleźć można też preparaty w formie kapsułek lub tabletek. Forma rozpuszczalna pozwala na dodanie kreatyny do napoju okołotreningowego, dzięki czemu substancja aktywna jest szybko i efektywnie przyswajana.
Standardowe dawkowanie
Standardowa dawka monohydratu kreatyny, której często używa się do utrzymania wysokiego poziomu fosfokreatyny w mięśniach, wynosi około 3-5 gramów dziennie. Najczęściej zaleca się kreatynę spożywać po każdym wysiłku, tak, aby do kolejnego móc podejść ze zregenerowanymi zasobami energetycznymi i w sposób optymalny. Ta ilość jest zazwyczaj wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby większości aktywnych fizycznie osób. Stosowanie takiej dawki pozwala na stopniowe zwiększanie zawartości kreatyny w mięśniach, co prowadzi do poprawy wydolności już po kilku tygodniach.
Standardowe dawkowanie |
Sportowcy wyczynowi i weganie |
3-5g na dobę |
do 10g na dobę |
Szczególne zapotrzebowanie
W niektórych przypadkach można zastosować wyższe dawki, które mogą sięgać do 10 gramów dziennie, zwłaszcza u sportowców na wysokim poziomie lub osób w intensywnych okresach treningowych. Warto też zwrócić uwagę na to, że większe dawkowanie potrzebne może być osobom stosującym dietę roślinną, ponieważ kreatyna jest związkiem wytwarzanym tylko przez zwierzęta.
Źródła:
- Escalante, G., Gonzalez, A. M., St Mart, D., Torres, M., Echols, J., Islas, M., & Schoenfeld, B. J. (2022). Analysis of the efficacy, safety, and cost of alternative forms of creatine available for purchase on Amazon.com: are label claims supported by science?. Heliyon, 8(12), e12113. https://doi.org/10.1016/j.heliyon.2022.e12113
- Jaramillo, A. P., Jaramillo, L., Castells, J., Beltran, A., Garzon Mora, N., Torres, S., Barberan Parraga, G. C., Vallejo, M. P., & Santos, Y. (2023). Effectiveness of Creatine in Metabolic Performance: A Systematic Review and Meta-Analysis. Cureus, 15(9), e45282. https://doi.org/10.7759/cureus.45282
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.