Jakie odżywki białkowe na początek?
Odżywki białkowe to obecnie podstawa, jeśli chodzi o trening siłowy czy sporty sylwetkowe. Na rynku można znaleźć wiele białek w proszku, które różnią się pochodzeniem, smakiem czy obecnością rozmaitych dodatków. Jest to spore utrudnienie dla początkującej osoby, która może mieć trudność z wybraniem optymalnego preparatu. Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego białka w proszku?
![kobieta z odżywką białkową]()
- Co warto wiedzieć o rodzajach białka?
- Jaka odżywka białkowa będzie najlepsza na start?
- Podsumowanie
Co warto wiedzieć o rodzajach białka?
W fachowej literaturze można znaleźć wiele podziałów białka w proszku, które uwzględniają różne właściwości poszczególnych preparatów. Najbardziej rozpowszechniony jest jednak podział ze względu na pochodzenia białka, które może być zwierzęce bądź roślinne.
Do białek zwierzęcych zaliczamy głównie:
- białko serwatkowe - najpopularniejszy rodzaj białka w proszku, który charakteryzuje się wysoką zawartością aminokwasów. W zależności od wchłanialności i zawartości, białko serwatkowe dzieli się na: koncentraty (WPC), izolaty (WPI) oraz hydrolizaty (WPH)
- białko wołowe
- białko jajeczne
Z kolei odżywki białkowe pochodzenia roślinnego zawierają najczęściej:
Jaka odżywka białkowa będzie najlepsza na start?
Jeżeli nie prowadzisz diety wegańskiej, stanowczo polecamy odżywkę zawierającą białko zwierzęce. Jest ono o wiele lepiej przyswajalne oraz zawiera lepszy profil aminokwasowy niż białko roślinne.
![odżywka białkowa]()
Dobrym stosunkiem jakości do ceny wyróżnia się białko serwatkowe. Najlepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy i sięgnąć po izolat lub hydrolizat, ponieważ charakteryzują się one większą zawartością białka oraz lepszą przyswajalnością. Zaletą białka serwatkowego są także jego walory smakowe - obecnie na rynku można znaleźć odżywki w kilkudziesięciu smakach, dzięki czemu spożywanie białka w proszku nie będzie przykrym doświadczeniem.
Podsumowanie
Na początku drogi z odżywkami białkowymi polecamy też proste odżywki, bez zawartości dodatków takich jak kreatyna czy tauryna. Są one dedykowane bardziej doświadczonym sportowcom, którzy stosują je w świadomy sposób.
DODANO:
29/07/2020
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
https://allnutrition.pl/images/g/mindfddfddf_638385690207765491.jpg
SFD