Obecne tempo życia sprawia, że pragniemy maksymalnie wykorzystać możliwości naszego organizmu, a szczególnie mózgu, dlatego coraz częściej szukamy rozwiązań jak usprawnić nasze zdolności intelektualne, poprawić pamięć i koncentrację.
- Jakie witaminy odgrywają szczególną rolę, jeśli chcemy poprawić swoją pamięć?
- Postaw na różnorodność
Ciągły napływ nowych informacji, wyzwania edukacyjne, jak i zawodowe, sprawiają, że wydajna praca umysłu staje się dla wielu osób celem priorytetowym. Na prace tego jakże ważnego organu ma ogromny wpływ dieta, a co za tym idzie stan odżywienia. Dlatego też niektóre z witamin mają szczególne znaczenie dla procesu zapamiętywania.
Jakie witaminy odgrywają szczególną rolę, jeśli chcemy poprawić swoją pamięć?
Witamina B1
Ogromne znaczenie dla pracy mózgu mają witaminy z grupy B, które należą do witamin rozpuszczalnych wodzie i dostarczane są zarówno z produktami pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Swoją uwagę warto skupić na witaminie B1, czyli tiaminie. Jest odpowiedzialna za przepływ impulsów nerwowych w mózgu oraz odgrywa kluczową rolę w pracy centralnego i obwodowego układu nerwowego.
Pierwsze objawy jej niedoboru są obserwowane w postaci pogorszenia funkcji poznawczych, jednak w przypadku jego pogłębienia może dojść do wystąpienia znanej choroby układu nerwowego beri-beri, lub nawet zespołu Wernickiego-Korsakowa. To choroba neuropsychiatryczna, której pierwszym objawem jest pogorszenie pamięci bieżącej. W tym przypadku uniemożliwione jest zapamiętywanie nawet najprostszych czynności i informacji, zapomnieniu mogą ulec wspomnienia, a w ostrym przebiegu tej choroby można zaobserwować nawet amnezję.
Witamina B6
Kolejną ważną dla pracy mózgu witaminą, jest witamina B6, czyli pirydoksyna, która bierze udział między innymi w produkcji neuroprzekaźników takich jak serotonina, dopamina czy GABA. Dodatkowo wykazuje działanie ochronne dla komórek nerwowych, których degradacja w konsekwencji może doprowadzić do występowania takich chorób jak Parkinson, Alzheimer, czy demencja starcza.
Wiele badań klinicznych wskazuje, że witamina ta ma wpływ na funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację. Można to zaobserwować szczególnie w badaniach przeprowadzanych na osobach w średnim lub podeszłym wieku, u których po wprowadzeniu suplementacji z witaminą B6 zaobserwowano poprawę w koncentracji i pamięci.
Witamina B3
Trzecią witaminą z grupy B, której nie powinno się pomijać w kontekście wpływu na pamięć, jest witamina B3, inaczej nazywana witaminą PP lub niacyną. Jest ona uważana za istotny element profilaktyki choroby Alzheimera. Jej działanie neuroprotekcyjne sprawia, że zmniejsza ona umieralność komórek nerwowych w momencie niedoboru tlenu lub składników odżywczych. Dodatkowo stymuluje ona powstawanie nowych połączeń nerwowych, przez co poprawie mogą ulec funkcje poznawcze, koncentracja i pamięć.
Witamina C
Znana wszystkim witamina C, którą głównie kojarzymy jako sprzymierzeńca w walce z przeziębieniem, również odgrywa ważną rolę w procesie zapamiętywania. Aby mózg działał poprawnie, komórki nerwowe muszą być w jak najlepszej kondycji, jednak w ciągu całego swojego życia narażone są na destrukcyjny stres oksydacyjny, któremu może przeciwstawić się witamina C.
Jako silny antyoksydant neutralizuje reaktywne formy tlenu. Wolne rodniki, które działają na neurony, powodują ich uszkodzenie lub całkowitą destrukcję, a to natomiast może przyczynić się do powstawania chorób neurodegeneracyjnych. Witamina C za sprawą swoich właściwości antyoksydacyjnych może stanowić wartościowy element profilaktyki Alzheimera, Parkinsona oraz w stwardnieniu zanikowym bocznym.
Witamina E
Podobne działanie wykazuje witamina E, która również należy do grupy przeciwutleniaczy. Mimo że zazwyczaj kojarzymy ją jako witaminę dbającą o urodę, może w istotny sposób wpłynąć na naszą koncentrację i pamięć. Ta witamina rozpuszczalna w tłuszczach działa między innymi na zmniejszenie uszkodzeń lipidów w tkance mózgowej, hamuje wytwarzanie zwłóknień w naczyniach mózgowych i chroni neurony. U osób chorujących na chorobę Alzheimera, u których wprowadzono profilaktycznie suplementację witaminą E, odnotowuje się zmniejszenie i spowolnienie spadku funkcji poznawczych, koncentracji i pamięci.
Witamina D3
Ostatnią witaminą, na której skupimy swoją uwagę, jest witamina D3. Niestety ze względu na położenie geograficzne Polski, bardzo wiele osób ma jej niedobór. Dzieje się tak, gdyż wytwarzana jest w skórze za sprawą działania promieni słonecznych. Przewiduje się, że nawet około 90% Polaków, zmaga się ze zbyt niskim poziomem witaminy D3 w organizmie. Z tego powodu wprowadzono rekomendacje co do jej przyjmowania w postaci suplementów diety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Niestety zbyt niska ekspozycja na światło słoneczne w czasie letnim, sprawia, że witamina D3 powinna być w pewnych przypadkach suplementowana przez cały rok. Witamina ta ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy mózgu, a jej niedobór może spowodować pogorszenie koncentracji i procesu zapamiętywania. Jej niedobór związany jest również z występowaniem depresji i stanów obniżonego nastroju.
Suplementacja witaminą D3 spowalnia utratę funkcji poznawczych u osób starszych, szczególnie w początkowych etapach demencji starczej, tym samym pozwala cieszyć się większą sprawnością intelektualną.
Postaw na różnorodność
To tylko część witamin, które są bardzo ważne dla prawidłowej pracy mózgu i procesu zapamiętywania. Nie możemy jednak skupiać się tylko na tych witaminach. Odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta, dostarczająca wymienione witaminy, czy też wprowadzona suplementacja mogą poprawić koncentrację i pamięć. Jednak musimy mieć na uwadze, że ważny jest również ruch i aktywność fizyczna, odpowiedni wypoczynek i ograniczenie stresów
Niestety wraz z wiekiem problem z pamięcią może pogłębiać się, jednak w dużej mierze należy on od ochrony komórek nerwowych już w okresie młodzieńczym. Dlatego warto dbać o ten organ, niezależnie od tego, jak dobrze obecnie nasz mózg pracuje.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.