Artykuły

Co to jest jabłczan kreatyny?

Wiele osób rozpoczynających przygodę ze sportami, poszukuje poza odpowiednim planem treningowym, wspomagania w postaci suplementów diety. Już na początku tej drogi niemal każdy natrafia na kreatynę.

Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Odkrycia kreatyny dokonał w 1832 roku Michel Eugne Chevreul, jako składnik mięśni szkieletowych. Nazwa wywodzi się od greckiego słowa „kreas” oznaczającego właśnie mięśnie.

W ludzkim organizmie kreatyna występuje głównie w mięśniach, jest to ponad 90% całkowitych zapasów. Pozostała część występuje także w mózgu, nerkach i wątrobie.

Jak działa i co daje kreatyna?

Głównym zadaniem kreatyny jest uwalnianie i magazynowanie energii. Kreatyna może powodować wzrost siły i  podnieść możliwości wysiłkowe, co powinno przy odpowiedniej diecie i treningu również skutkować zwiększeniem masy mięśniowej.

Odpowiedni poziom tej substancji znajdujący się w mięśniach pobudza syntezę białek. Dodatkowo kreatyna wykazuje działanie antykataboliczne, chroniąc mięśnie, a także może wpływać na szybszą regenerację tkanki mięśniowej, uszkodzonej podczas treningu.

W jakich formach występuje kreatyna?

Obecnie najpopularniejsze formy kreatyny, jakie możemy spotkać w sklepach z odżywkami to:

  • monohydrat kreatyny,
  • cytrynian kreatyny,
  • ester etylowy kreatyny,
  • pirogronian kreatyny,
  • orotan kreatyny,
  • chelat magnezowy kreatyny,
  • jabłczan kreatyny.

Przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu…

Jabłczan kreatyny

Jabłczan kreatyny składa się z jednej cząsteczki kreatyny oraz 2 lub 3 cząsteczek kwasu jabłkowego w jednej molekule. Zaletą jabłczanu jest jego lepsza rozpuszczalność w płynach w porównaniu do bardzo popularnego monohydratu kreatyny. Charakteryzuje się także większą stabilnością chemiczną. Dodatkowo wykazuje bardzo wysoką biodostępność, czyli wchłanialność. Jest łagodny dla układu trawiennego i może powodować mniejsza retencję wody w organizmie w stosunku do standardowego monohydratu. Sam kwas jabłkowy podobnie jak kreatyna uczestniczy w procesie  odtwarzania energii. Może to wpływać na wzmocnienie działania kreatyny.

Podsumowanie

Kreatyna jest bardzo dobrze przebadaną substancją i szeroko stosowaną w różnych dyscyplinach sportu, w tym sportach sylwetkowych, siłowych oraz wytrzymałościowych.  Nie ma więc nic dziwnego w tym, że często staje się suplementem pierwszego wyboru dla osób początkujących. Warto z niej korzystać, ponieważ połączona z odpowiednio intensywnym treningiem i oczywiście zbilansowaną dietą, może dać bardzo satysfakcjonującego rezultaty, co wpływa na dalszą motywację do trenowania.

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close