Artykuły

Kreatyna co to jest i jak działa?

O kreatynie słyszał zapewne każdy, kto chociaż pobieżnie zainteresował się treningiem siłowym czy sportami sylwetkowymi. Kreatyna należy do najpopularniejszych substancji używanych zarówno przez zawodowych sportowców, jak i przez amatorów. Zastanawiasz się, czym właściwie jest ten związek i na czym polega jego działanie? 

Co warto wiedzieć o kreatynie?

Kreatyna, a właściwie kwas β-metyloguanidynooctowy, to związek naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Aż 98% jej całkowitej zawartości występuje w mięśniach, a śladowe ilości można znaleźć w mózgu, wątrobie, nerkach czy jądrach. Związek ten produkowany jest przez wątrobę z trzech aminokwasów, a jej główną funkcją jest magazynowanie szybko dostępnej energii.

monohydrat

Obecnie na rynku odżywek dla sportowców dostępnych jest wiele form kreatyny, które różnią się między sobą wielkością cząsteczek, przyswajalnością czy dodatkami. Do najpopularniejszych form zaliczyć można:

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest związkiem, który działa wielokierunkowo – zarówno w kierunku poprawy sylwetki, jak i wydolności podczas treningu. Suplementacja kreatyny wiąże się między innymi ze:

  • zwiększeniem ilości zmagazynowanej energii w mięśniach, co skutkuje efektywniejszymi treningami i zwiększoną siłą;
  • stymulacją syntezy białek w tkance mięśniowej, co pomaga w budowaniu sylwetki, a jednocześnie chroni przed katabolizmem mięśni;
  • większym uwodnieniem komórek mięśniowych, co stymuluje procesy anaboliczne;
  • stymulacją produkcji IGF-1 – związku pobudzającego procesy anaboliczne;
  • redukcją zakwaszenia mięśni po intensywnym wysiłku.

Dodatkowo, kreatyna jest związkiem o właściwościach antyoksydacyjnych, przez co chroni organizm przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego. Ponadto publikacje naukowe donoszą o pozytywnym wpływie kreatyny na układ nerwowy, gdzie przyczynia się do poprawy funkcji kognitywnych. Podsumowując – kreatyna jest naturalnym i bezpiecznym związkiem, który warto włączyć do codziennej suplementacji.

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close