Artykuły

Co to jest Kwas Alfa Liponowy ALA? Dawkowanie i działanie

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest naturalnie występującym w organizmie krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym. Posiada liczne właściwości prozdrowotne i może być suplementowany w kontekście wsparcia niektórych funkcji fizjologicznych. Jedną z najważniejszych cech ALA jest silne działanie antyoksydacyjne.

Rola ALA w organizmie

Wspomaga usuwanie szkodliwych wolnych rodników (reaktywnych form tlenu, ROS) poprzez wpływ na regulację aktywności innych antyoksydantów naturalnie występujących w organizmie, takich jak glutation. Wpływa również na stabilność witaminy C oraz E. Ponadto może modyfikować metabolizm tlenku azotu (NO), który sprzyja rozszerzeniu i rozluźnieniu naczyń krwionośnych. Kolejnym prozdrowotnym aspektem jest regulacja poziomu cytokin prozapalnych, czy wsparcie usuwania związków toksycznych.

Działanie ALA

ALA wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Korzyści ze stosowania mogą być obserwowane m.in. w przypadku popromiennego uszkodzenia tkanek, udaru niedokrwiennego,  czy neuropatii cukrzycowej.

Redukcja wagi i poprawa metabolizmu

Zaobserwowano również efektywność ALA w kontekście redukcji masy ciała. Ponadto często polecany jest w celu regulacji metabolizmu trójglicerydów i poprawy wyników lipidogramu w badaniach krwi. Pozytywne działanie ALA na tak wielu płaszczyznach związane jest m.in. z silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi.

Suplementacja ALA

Kwas alfa-liponowy popularny jest w środowiskach osób z różnymi schorzeniami metabolicznymi, czy autoimmunologicznymi, a także wśród sportowców i osób aktywnych. Suplementacja najczęściej stosowana jest w postaci kapsułek z ALA. Dawki uznawane za skuteczne i bezpieczne w kontekście m.in. redukcji masy ciała mieszczą się w granicach 300 – 1800 mg dziennie. Protokoły interwencyjne stosowane w badaniach naukowych uwzględniały stosowanie tego środka przez około 8 – 20 tygodni.

Wskazania do suplementacji

Uzupełnienie diety kwasem alfa-liponowym może być polecane w licznych przypadkach. Jednym z przykładów jest wspieranie procesu redukcji tkanki tłuszczowej, jednak spektrum efektów może być przydatne również w wielu innych sytuacjach zaburzeń zdrowotnych.

Głównym wskazaniem jest stan narażenia na nasiloną produkcję reaktywnych form tlenu, które pogarszają ogólną kondycję komórek organizmu. ROS wpływają negatywnie na stan zdrowia i niewystarczające zdolności organizmu do ich usuwania mogą skutkować przyspieszeniem zmian neurodegeneracyjnych, indukcją zmian nowotworowych, czy miażdżycowych i cukrzycowych.

Źródła:

  • Nguyen H, Gupta V. Alpha-Lipoic Acid. [Updated 2020 Oct 23]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-.
  • Kucukgoncu S, Zhou E, Lucas KB, Tek C. Alpha-lipoic acid (ALA) as a supplementation for weight loss: results from a meta-analysis of randomized controlled trials. Obes Rev. 2017 May;18(5):594-601. doi: 10.1111/obr.12528. Epub 2017 Mar 13. PMID: 28295905; PMCID: PMC5523816.
Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close