Artykuły

Co to jest kwas alfa-liponowy?

W świecie natury istnieje wiele substancji o działaniu przeciwzapalnym i bardzo korzystnym dla zdrowia człowieka. Niektóre z tych substancji posiadają ogrom właściwości, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w codziennej profilaktyce. Jedną z takich substancji jest kwas alfa-liponowy. Czym on jest i jak działa?

Co to jest kwas alfa-liponowy? 

Kwas alfa-liponowy jest silną substancją obecną w organizmie ludzkim i posiadającą silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że odpowiednie stężenie tego kwasu przyczynia się do sprawnego usuwania nadmiaru wolnych rodników tlenowych indukujących stan zapalny w organizmie lub w jego konkretnej części.

Jest to rodzaj związku, który jest silnie zależny od wieku danej osoby. Im starsza jest dana osoba, tym mniej produkuje kwasu alfa-liponowego. Warto więc zdrowo się odżywiać, dbać o regenerację i zadbać o podstawową suplementację składnikami mineralnymi, aby zadbać o dobre stężenie kwasu alfa-liponowego. Jeśli powyższe czynniki zostaną zaniedbane, istnieje większe ryzyko rozwoju różnego rodzaju stanów zapalnych.

Kwas alfa-liponowy stale podlega coraz to nowszym badaniom, które weryfikują jego prozdrowotne działanie. Okazuje się, że w przyszłości może on posiadać więcej medycznych zastosowań, niż nam się wydaje. Warto więc poczekać na dalsze doniesienia na ten temat i korzystać z aktualnie poznanych właściwości prozdrowotnych kwasu alfa-liponowego.

Jak działa kwas alfa-liponowy? 

Warto wiedzieć, że ilość tego związku jest zależna od aktualnego zdrowia i wieku organizmu oraz od jakości diety. Pewne ilości kwasu alfa-liponowego są produkowane przez organizm ludzki, reszta natomiast jest pozyskiwana ze źródeł spożywczych.

Kwas alfa-liponowy, jak już wiadomo, działa jako czynnik ograniczający natężenie stanu zapalnego dzięki zdolności do redukcji cytokin prozapalnych. Kwas alfa-liponowy oddziałuje także na tkanki obwodowe organizmu w postaci uwrażliwiania w nich receptorów dla insuliny. Innymi słowy, stosowanie kwasu alfa-liponowego przyczynia się do poprawy insulinowrażliwości, która odgrywa ważną rolę w profilaktyce insulinooporności i bardzo poważnych przypadłości metabolicznych związanych z gospodarką węglowodanową organizmu.

Dodatkowe zalety kwasu alfa-liponowego

Ponadto stosowanie ALA może przyczynić się do sprawniejszego transportowania informacji przez tkankę nerwową dzięki zabezpieczeniu jej przestrzeni synaptycznych. Bardzo często kwas alfa-liponowy jest stosowany w przypadku różnych neuropatii, chociażby w przebiegu cukrzycy typu II.

Warto także wiedzieć, że ALA działa jako silny czynnik profilaktyczny wobec chorób cywilizacyjnych. Wpływa on na regulację poziomu lipidogramu, czyli obniża poziom cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów, jednocześnie podnosi poziom frakcji HDL.

ALA reguluje także ciśnienie krwi, co ma duże znaczenie u osób obciążonych historią chorobową w rodzinie oraz tych zmagających się obecnie z nadciśnieniem tętniczym.

Suplementacja ALA wpływa także na sprawniejszą syntezę glikogenu mięśniowego i oszczędza glikogen wątrobowy. Może to zjawisko wpływać na poprawę wydolności fizycznej, dzięki większemu zaopatrzeniu mięśni w glukozę. W perspektywie czasu takie działanie powinno ograniczać nadmierną akumulację kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.

Kwas alfa-liponowy – podsumowanie 

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest związkiem produkowanym w pewnych ilościach w organizmie, wykazującym szereg korzystnych właściwości. ALA można także pozyskiwać z diety i jest to ważny element, ponieważ jego produkcja ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem i toczącymi się stanami zapalnymi w organizmie.

Stosowanie kwasu alfa-liponowego to dobry pomysł dla osób chcących zadbać o codzienną profilaktykę zdrowotną by ochronić organizm przed różnymi czynnikami prozapalnymi. Ponadto ALA może mieć ciekawe zastosowanie w sporcie, a konkretniej w poprawie wydolności fizycznej.

Mateusz Jagielski-Szczypik

Dietetyk kliniczny z elementami dietetyki sportowej oraz trener przygotowania motorycznego, specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez dietę i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close