Artykuły

Cytrulina na potencję – jak wpływa na seks?

Zdrowie seksualne, czy też zdolności reprodukcyjne, kształtowane są przez bardzo szeroką gamę czynników. Jednym z podstawowych dla mężczyzn jest prawidłowy przepływ krwi przez organizm i dobra kondycja naczyń krwionośnych. Dzięki temu możliwe jest bowiem uzyskanie erekcji i płynnej kopulacji.

Wiele nawyków żywieniowych, czy też związanych z ogólną higieną stylu życia, może zaburzać dopływ krwi do tkanek kluczowych podczas zbliżenia seksualnego. Znane są jednak również związki chemiczne, które mogą w pewien sposób ten proces odwracać. Jednym z nich jest na przykład aminokwas cytrulina.

Czym jest potencja?

Z reguły mówiąc o potencji w kontekście seksualnym, ma się na myśli zdolność do podjęcia, utrzymania i prawidłowego zakończenia interakcji seksualnej przez mężczyzn. Poza czynnikami psychicznymi i hormonalnymi, na potencję wpływają również czynniki działające poniekąd fizycznie. Mowa tutaj o czynnikach związanych z prawidłowym przepływem krwi przez tkanki i narządy.

Do uzyskania erekcji ciała jamiste prącia muszą wypełnić się krwią, co niemożliwe jest na przykład przy złej kondycji układu sercowo-naczyniowego. Potencja z tego punktu widzenia wymaga dbania o kondycję naczyń krwionośnych, które powinny być elastyczne i drożne. Od strony biochemicznej odpowiada za to między innymi tlenek azotu, który wydzielany jest w komórkach śródbłonkowych.

Co zwiększa poziom tlenku azotu?

Poziom tlenku azotu przy użyciu produktów spożywczych i suplementów można podnieść na dwa sposoby. Pierwszy z nich, bezpośredni, to konsumpcja azotanów zawartych w burakach oraz rukoli i coraz częściej w suplementach. Drugi sposób jest bardziej pośredni i uruchamia kilka różnych przemian biochemicznych w organizmie. Polega on na stosowaniu suplementów zawierających aminokwasy cytrulinę (jabłczan cytruliny) oraz argininę (alfaketoglutaran argininy), które w wyniku „obróbki” przez enzymy w organizmie prowadzą do podniesienia poziomu tlenku azotu.

Cytrulina przetwarzana jest w argininę, natomiast przy rozkładzie argininy powstaje właśnie tlenek azotu. Cytrulina jest zatem jednym z najlepszych środków pochodzenia spożywczego (naturalnie występuje np. w arbuzie), jeśli chodzi o potencję, chociaż coraz częściej mówi się, że na poprawę wydolności fizycznej (w tym seksualnej), czy łagodzenie nadciśnienia tętniczego najlepiej połączyć ją z argininą i azotanami. Taki miks może przyspieszyć osiągnięcie erekcji oraz ułatwić jej utrzymanie, a ostatecznie poprawić satysfakcję z seksu, jednak nie u każdej osoby efekt ten będzie tak wyraźny, jak na przykład u osób z nadciśnieniem.

Co zaburza potencję?

Poza sięganiem po środki poprawiające potencję warto zrezygnować z czynników, które ją zaburzają. Do najbardziej szkodliwych zalicza się z pewnością sięganie po alkohol czy papierosy, gdyż obie używki uszkadzają układ sercowo-naczyniowy, a dodatkowo rozregulowują układ nerwowy, co z czasem może obniżyć popęd seksualny, niezbędny dla potencji.

Ponadto negatywnie na potencję działać może ostry i przewlekły stres psychiczny, nieregularny i zbyt krótki sen czy brak aktywności fizycznej. Czynnikiem często niedocenianym jest również kompozycja diety. Ta nie może zawierać nadmiaru soli, cukru i przetworzonych tłuszczy, a powinna dostarczać aminokwasy niezbędne, potas i magnez czy kwasy omega-3.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close