Artykuły

Cytryniec chiński – właściwości i działanie

Cytryniec chiński, inaczej zwany schizandrą,  jest rośliną, której owoce stanowią cenny surowiec zielarski. Stosowane były one w tradycyjnej medycynie chińskiej, japońskiej, koreańskiej oraz rosyjskiej, a najstarsze zapiski ich dotyczące sięgają XVI wieku. Od stosunkowo niedawna dużym zainteresowaniem cieszą się również w krajach Europejskich i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Dopiero w 2007 roku cytryniec chiński został wpisany do Międzynarodowej Farmakopei WHO (International Pharmacopoeia; World Health Organization).

Właściwości schizandry

Cytryniec chiński jest rośliną pnącą się w górę, a długość jej pnączy niekiedy sięga nawet 15 m. Owoce to małe, czerwone jagody o smaku przypominającym cytrynowy. Dzięki swoim właściwościom zastosowanie znajdują nie tylko w kulinariach, ale również w lecznictwie i kosmetyce.

Dokładny skład chemiczny nie jest jeszcze do końca znany, jednak za najbardziej wartościowe związki cytryńca uznaje się lignany, które najobficiej występują w owocach tej rośliny. Ponadto w obrębie składu chemicznego zidentyfikowano inne fitozwiązki o działaniu prozdrowotnym (np. triterpeny, fitosterole) oraz witaminy (głównie C i E) i składniki mineralne (np. wapń, magnez).

Pierwsze przeglądy badań naukowych z lat 90. XX wieku potwierdziły pewne właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, czy wspierające wątrobę i układ nerwowy.

POPRAWIA SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ I FIZYCZNĄ – zawiera ekstrakt z cytryńca chińskiego

Działanie cytryńca chińskiego

Schizandra dzięki swoim związkom bioaktywnym i ich właściwościom uznawana jest za roślinę adaptogenną. W tradycyjnej medycynie ludowej Wschodniej Azji ówcześni medycy polecali stosowanie schizandry pod kątem leczenia schorzeń żołądkowo-jelitowych, zaburzeń oddechowych, krążeniowo-naczyniowych, a także w przypadku przemęczenia, osłabienia i bezsenności.

Współczesne wyniki badań wskazują na faktyczny potencjał względem działania:

  • hepatoprotekcyjnego (ochronnego wobec wątroby)
  • ergogenicznego (poprawiającego wydolność fizyczną organizmu)
  • adaptogennego (znoszącego zmęczenie i poprawiającego tolerancję stresu)
  • przeciwzapalnego
  • przeciwwrzodowego
  • antyoksydacyjnego
  • przeciwnowotworowego

Dostępność cytryńca chińskiego

Cytryniec chiński, mimo że należy do roślin egzotycznych, coraz łatwiej dostępny jest w sklepach również w Środkowej Europie. Najczęściej na półkach sklepowych występuje w postaci suplementu diety z określoną zawartością związków bioaktywnych (głównie schizandryn). Spotkać go można zarówno w prostych, jak i wieloskładnikowych preparatach medycznych, a także suplementach diety oraz kosmetykach.

Wartość lecznicza

Owoce cytryńca w dalszym ciągu są obiektem badań naukowych, jednak dotychczasowe doniesienia wyraźnie wskazują na wysoką wartość tego surowca zielarskiego w kontekście leczenia i łagodzenia licznych dolegliwości. Profil bezpieczeństwa preparatów zawierających ekstrakt jest wysoki i warto w pewnych sytuacjach zdrowotnych rozważyć włączenie suplementacji w tym kierunku. Głównie w przypadku obecności chorób lub stosowania leków. 

Źródła:

Szopa A, Ekiert R, Ekiert H. Current knowledge of Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. (Chinese magnolia vine) as a medicinal plant species: a review on the bioactive components, pharmacological properties, analytical and biotechnological studies. Phytochem Rev. 2017;16(2):195-218. doi: 10.1007/s11101-016-9470-4. Epub 2016 May 12. PMID: 28424569; PMCID: PMC5378736.

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close